‚Lidská práva jsou více než panda v zoo.‘ Praha chce upravit partnerskou smlouvu s Pekingem

Vedení hlavního města chce ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Shodli se na tom zástupci pražské koalice složené z Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Podle politiků byl Praze článek vnucen a ve smlouvě mezi dvěma městy je zcela nadbytečný.

Praha (Aktualizováno: 15:17 14. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku zleva Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (TOP09)

Na snímku zleva Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha sobě) a Jiří Pospíšil (TOP09) | Foto: Petr Horník | Zdroj: Právo / Profimedia

Pokud záměr schválí rada, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zahájí jednání o úpravě smlouvy. Pokud by protistrana odmítla, ve hře je i její úplné vypovězení. To by muselo schválit zastupitelstvo.

„Takováto věta do partnerské smlouvy mezi dvěma městy nepatří. Jedná se o záležitost čínské celostátní politiky a je možné mít smlouvu i bez této věty,“ řekl Radiožurnálu Hřib.

Pandy v pražské zoo zřejmě nebudou. Prezident o ně nepožádal a podle vedení města jsou drahé

Číst článek

Radní na pondělním zasedání zatím o záměru nehlasovali, protože podle Hřiba ještě není formálně připraven. Vedení města by ho chtělo schválit do konce ledna.

Pokud se tak stane, dostane primátor mandát zahájit jednání se zástupci Pekingu o úpravě, což by se mělo stát do června. Pokud by v jednání neuspěl, o dalším postupu by rozhodovali zastupitelé a zástupci koalice se nebrání ani úplnému ukončení partnerství s čínskou metropolí.

Věta za pandu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) serveru Deník N řekl, že pokud dojde ke změně smlouvy, vláda se od takového kroku distancuje. „Politiku jedné Číny zastává Česká republika kontinuálně od sametové revoluce, plně v souladu s oficiální politikou EU a USA,“ uvedl ministr.

Připustil však, že smlouva byla uzavřena mezi Prahou a Pekingem, ne mezi státy, a proto do ní ministerstvo zahraničí nemůže zasahovat a má pouze konzultativní roli.

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky.

Polská tajná služba varuje před Huawei, vládě doporučila skončit s jejími technologiemi

Číst článek

Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Politika v duchu lidských práv

Zapůjčení zvířete se zatím neuskutečnilo a podle nového vedení Prahy není tak podstatné. „Za Prahu Sobě jsme si jisti, že lidská práva jsou více než panda v zoo,“ řekl na tiskové konferenci lídr uskupení Jan Čižinský.

„Politika TOP 09 je dlouhodobě v duchu Václava Havla, to znamená v duchu lidských práv,“ přidal se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Dodal, že článek je nadbytečný a servilní. Podobně se vyjádřila radní Hana Marvanová (STAN/Spojené síly), podle které článek v zásadě znamená podporu autoritářského režimu v Číně.

Primátor Hřib doplnil, že například v podobné smlouvě se Šanghají žádný takový článek není. Dodal, že město také nechává na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost prověřit, zda úřad využívá technologie čínských firem Huawei a ZTE. Magistrát již uvedl, že s výjimkou několika služebních telefonů zařízení od firem nepoužívá. Primátor v pondělí řekl, že analýzu rozšířil i na městské společnosti.

mav, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme