Pnutí v pražské koalici. Hřib vytknul Pospíšilovi, že se snaží o zviditelnění před eurovolbami

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi, který kandiduje v eurovolbách, jeho mediální výstupy. Hřibovi se nelíbí výroky v souvislosti s nápadem odhalovat prázdné byty prostřednictvím dat z elektroměrů a k dění ve firmě Pražská plynárenská. Navíc prý Pospíšil zatahuje pražská témata do kampaně před eurovolbami. Pospíšil reagoval, že dopis nečetl.

Praha (Aktualizováno: 13:34 14. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřibovi se nelíbí výroky v souvislosti s nápadem odhalovat prázdné byty prostřednictvím dat z elektroměrů (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a vaše snaha o předvolební zviditelnění,“ napsal primátor.

Ten před časem v médiích řekl, že by město mohlo informace o počtu prázdných bytů zjistit pomocí dat z elektroměrů.

„Opravdu jsem nečekal, že když se dohodnu na analýze anonymizovaných dat z elektroměrů s oběma radními za TOP 09, jejichž gescí se to týká, tak že za to budu následně předsedou TOP 09 nálepkován jako komunista,“ napsal Hřib.

Pospíšil reagoval, že dopis nečetl. „Takže nejsem schopen reagovat a ani nebudu,“ řekl. Téma elektroměrů pak navíc považuje prý za vyřešené.

Později na twitter napsal, že ideový spor o zdanění prázdných bytů a zásahu do soukromí lidí byl vyřešený minulý týden.

Nerozumím tomu, proč @Zdeněk Hřib o víkendu posílá dopis do médií. Pro nás důležitý ideový spor o zdanění prázdných bytů a zásahu do soukromí lidí jsme vyřešili minulý týden, beru to jako uzavřené téma. Zítra je svolané koal. jednání, kde si vše s panem primátorem můžeme vyříkat.

12:57 – 14. 04. 2019

7 126

Pražská plynárenská

Jako problém vnímá Hřib dění kolem výměny členů dozorčí rady Pražské plynárenské. Na schůzce, která se k tomu konala, prý Pospíšil nebyl, přesto se vyjadřoval do médií.

Piráti ustoupili. Prázdné byty jsou sice v Praze problém, ale analýza pomocí elektroměrů nebude

Číst článek

Hřib mu vytkl, že se stavěl do role ochránce zaměstnanců, přitom se podle něj spolupodílel na tom, že nemají své zástupce v orgánech firmy.

„To vy jste, coby ministr spravedlnosti ještě v dresu ODS, předložil ve sněmovně návrh na zrušení těchto zástupců u podniků nad 50 zaměstnanců a s pomocí hlasů TOP 09 byl tento návrh schválen. Následně TOP 09 (spolu s KSČM) hlasovala pro znovuzavedení tohoto nároku, ale až od hranice 500 zaměstnanců,“ píše Pospíšilovi primátor. V případě plynáren pak podle Hřiba jsou zástupci zaměstnanců ve skutečnosti zástupci managementu.

Politické trafiky

Hřib odmítl tvrzení, že by Piráti do dozorčí rady plynáren dosazovali „politické trafikanty“ a napsal, že to je právě TOP 09, která se do představenstva snaží prosadit Tomáše Tesaře, člena strany a bývalého asistenta Miroslava Kalouska.

Primátor Hřib: Je to nedorozumění. Nová daň nebo šmírování elektroměrů jsou absurdní nápady

Číst článek

„Vaše velké selhání vidím také v tom, že jste dosud nedokázal zajistit odvolání pravomocně odsouzeného podvodníka Karla Březiny z dozorčí rady Pražská plynárenská Distribuce. Majetkové podíly města má přitom v gesci TOP 09 a stejně tak váš zastupitel je i předsedou představenstva holdingu plynáren. Nechápu, proč TOP 09 nebyla schopná tento jednoduchý úkon dosud provést, přestože je už šest měsíců po volbách,“ napsal Hřib.

Neúčast

Primátor Pospíšilovi vytkl také to, že se dostatečně neúčastní jednání pražské koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě.

„Přestože s oběma radními za TOP 09 je vzájemná spolupráce velmi dobrá, Vaše aktuální pokusy zatahovat Prahu do Vaší osobní kampaně k eurovolbám považuji za zcela nevhodné,“ dodal Hřib a vyzval jej, aby se účastnil důležitých jednání koalice.

Koalice vládnoucí v Praze má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Vítěz voleb ODS a dosud vládnoucí ANO jsou v opozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme