Náměstí před ruskou ambasádou ponese jméno Borise Němcova. Primátor Hřib vyjednal návrhu podporu

Praha přejmenuje náměstí Pod kaštany, na kterém leží ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nic nebrání tomu, aby se návrh odhlasoval, s koaličními partnery je domluvený. Se změnou podle serveru Aktuálně.cz nově souhlasí i místopisná komise. Rada města o tom chce hlasovat na konci února.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí před ruskou ambasádou se nejspíš přejmenuje (ilustrační foto) | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Náměstí by tak mohlo nést nové jméno zavražděného opozičního politika Borise Němcova už 27. února, kdy uběhne přesně pět let od jeho vraždy.

Nemá to nic společného se skutečností, reaguje ruská ambasáda na informaci BIS o rozbití sítě v Česku

Číst článek

„Předpokládám, že bychom o tom hlasovali 24. února, protože bych chtěl stihnout ceremoniál slavnostního odhalení na výročí vraždy Borise Němcova, ideálně i s dcerou Borise Němcova,“ řekl serveru Aktuálně.cz Hřib.

Boris Němcov

  • byl ruský liberální opoziční politik, kritik režimu prezidenta Vladimira Putina
  • v letech 1997–1998, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra země
  • původním povoláním byl matematik a fyzik
  • vúnoru 2015 byl zastřelen v Moskvě neznámým střelcem. Vykonavatelé byli dopadeni, ale objednatel vraždy je dosud nejasný

Zdroj: Wikipedie

Návrh sice ještě není definitivně odhlasovaný, ale podle pražského primátora tomu, aby návrh prošel, nic nebrání. „Mám to s nimi (s koalicí – pozn. red.) probrané. Tuhle záležitost také podporují, protože tady jsme hodnotově na stejné vlně,“ dodal Hřib. To potvrdil serveru Jan Čižinský (Praha sobě) nebo šéf Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09).

Změnu posvětila v pátek i místopisná komise. „Místopisná komise konstatuje, že neshledala technickou, administrativní či organizační překážku přejmenování,“ uvádí ve stanovisku. Návrh řešila komise už dříve, tentokrát ho poprvé podpořila.

Nové označení by podle Aktuálně.cz mohla dostat i promenáda v Královské oboře ve Stromovce vedle Místodržitelského letohrádku. Jmenovat by se mohla po ruské novinářce Anně Politkovské, která byla v roce 2006 zavražděna ve výtahu svého domu.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme