VIDEO: Primátor musí být Pirát, o mě tady opravdu nejde, poprvé připustil Zdeněk Hřib

Piráti, Praha Sobě a koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) začali jednat o programu případné koalice v metropoli. Druzí skončili Piráti a teoreticky by mohli získat post primátora. Hostem Interview Plus byl jejich lídr a nováček v politice Zdeněk Hřib.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí Piráti navrhli rozdělení postů v Radě hlavního města Prahy – čtyři radní pro Prahu Sobě, taktéž čtyři pro Spojené síly pro Prahu a dva radní plus post primátora pro Piráty.

Navrhovali jsme hned trojstranné schůzky od počátku s tím naším preferovaným uskupením. Bohužel na jednání se Spojenými silami byla vyjádřena obava, že když se budeme takhle scházet ve třech, může jít o promarněný čas, protože narazíme na potenciálně blokující téma. Což bude například obsazení postu primátora. Proto jsme k naší nabídce přibalili náš recept na řešení tohoto problému," řekl Zdeněk Hřib v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Kandidáta Pirátů na primátora neznají ani lidé v jeho rodné obci. Kdo je Zdeněk Hřib?

Číst článek

Zájem o post primátora mají všichni tři lídři, ačkoli zdůrazňují, že se řeší hlavně programové otázky.

„Program je pro mě zásadní. V předvolebních debatách vyplynulo, že rozdílů mezi programy mnoho nebude. A myslím si, že rozhodně jsou rozdíly řešitelné,“ řekl Hřib.

Ve středu se se poprvé sešly expertní týmy, aby řešily dopravu. „Schůzka skončila závěrem, že v 95 % žádný problém není.“

O mě tu nejde

„Nezkušenost je jen mlha vypouštěná do médií,“ řekla v rozhovoru jednička Pirátů. „Dlouhodobě řeším pražskou komunální politiku a mám v ní reálné a konkrétní výsledky,“ dodal Hřib a připomněl, že sedí za Piráty ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Reagoval tak na výpady představitelů možných koaličních stran, že je politicky nezkušený.

„Mám obavy, že to bude nová Krnáčová. Má sebevědomé, až lehce nabubřelé vystupování. A také nikdy nic úspěšně neřídil,“ řekl Právu šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

Jak se volilo ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků komunálních voleb

Číst článek

„Chceme mít ale čisté svědomí a musíme upozornit na to, že pan Hřib je nezkušený a lehce může opakovat chyby paní Krnáčové a my za to poneseme politickou odpovědnost,“ dodal pro Právo předseda TOP 09 Jiřího Pospíšila.

„Troufnu si tvrdit, že v rovině pražské komunální politiky, díky tomu že jsem řešil konkrétní záležitosti, tak moje startovací pozice je o něco lepší než pana docenta Svobody (lékař Bohuslav Svoboda byl primátorem Prahy v letech 2010-2013 za ODS, pozn. red.) v roce 2010,“ řekl Hřib.

Hřib zároveň uvedl, že o jeho osobu nejde a pokud by došlo k zablokování jednání, je možné jednat o jiném jménu na post primátora za Piráty.

„Zásadní je, že primátor v uskupení, jak se o tom bavíme, musí být z Pirátské strany,“ řekl Hřib a dodal: „O mě tu opravdu nejde.“

Zlomový okamžik

Volby v Praze vyhrála ODS, třetí skončila Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. Lídr Pirátů je nováček v politice a nepříliš známá osoba. 

Do politiky se Hřib rozhodl vstoupit, když si uvědomil, že nemůže hlasovat. „Jakožto registrovaný příznivec můžete dělat u Pirátů téměř cokoliv, ale jedinou věc můžete dělat jen jako člen, a to je hlasovat. A to byl okamžik, kdy jsem si uvědomil, že můžu napsat celý program pro zdravotnictví, ale nemůžu si o něm zahlasovat. To byl zlomový okamžik, kdy jsem se rozhodl vstoupit do strany,“ popsal Radiožurnálu Hřib.

V komunálních volbách získali Piráti v Praze přes 17 procent hlasů a skončili druzí. Je to jejich nejlepší výsledek v historii pražských komunálních voleb.

Michael Rozsypal, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme