Kdo nahradí Adrianu Krnáčovou? Podívejte se na profil budoucího primátora Zdeňka Hřiba

Novým pražským primátorem se stane Zdeněk Hřib (Piráti). Ve čtvrtek se na tom shodli zástupci všech koaličních stran. Kdo je 37letý muž, který se po Adrianě Krnáčové (hnutí ANO) postaví do čela hlavního města?

profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdeněk Hřib absolvoval Třetí lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a během studií vyjel i na stáž na Tchaj-wan. Lékařské profesi se sice nikdy nevěnoval, medicíně ale zůstal nablízku jako odborník na informační technologie. Mimo jiné také krátce pracoval jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv.

Prahu povede Zdeněk Hřib z Pirátů. Pospíšil ani Čižinský v radě města nezasednou

Číst článek

Mezi roky 2008 a 2018 působil ve společnosti Aquastoft, kde se podílel na projektu elektronického receptu, tzv. eRecept. Dosud byl také ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví, která se zabývá výzkumem v oblasti efektivity a kvality veřejných služeb.

V minulosti kritizoval způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví implementovalo elektronický recept, u jehož zrodu stál. Podle něho jej úřad vnímá především jako možnost šikany lidí. Vadí mu především to, že je vydávání eReceptu od ledna povinné.

Od roku 2013 je poté Hřib spojen s Piráty. Už před čtyřmi lety se za stranu neúspěšně pokoušel zasednout v pražském zastupitelstvu. Letos se však stal lídrem pražské kandidátky pro komunální volby v hlavním městě, kterou úspěšně dovedl k druhému místu.

Neznámý a nezkušený

Během povolebních vyjednávání se objevily výtky, že Hřib nemá praktické zkušenosti s komunální politikou. „Nejsem nepolíbený pražskou komunální politikou, docházel jsem na jednání výborů pro zdravotnictví a bydlení, dával jsem stanoviska tisku, podle kterých potom hlasovali naši zastupitelé. Sledoval jsem jednání zastupitelstva on-line,“ řekl k těmto výtkám Hřib.

Kandidáta Pirátů na primátora neznají ani lidé v jeho rodné obci. Kdo je Zdeněk Hřib?

Číst článek

Radiožurnál také krátce po volbách zjistil, že ve Slavičíně na Zlínsku, odkud budoucí primátor Prahy pochází, o něm místní občané moc bližších informací nevědí. 

„V televizi jsem ho už viděla. Studoval doktořinu, ale nevím, jestli to má hotové. V televizi před jeho jménem nikdy nebylo to Dr. – když nechce doktořinu dělat, tak kandiduje tam,“ řekla sousedka Hřibových Anna Bačová reportérovi.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš však na Hřiba nešetřil chválou. „Mně se líbí, jak Zdeněk vystupuje. Naprosto přesně dokáže formulovat problémy i třeba způsob řešení. A myslím si, že i v rámci přípravy na pozici zcestoval největší evropská města a postavil i tým, který je připraven řešit jednotlivé problémy, jak jsme je adresovali v programu,“ popsal už dříve Radiožurnálu.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme