Vakcínu dostal přednostně i premiér, teď kritizuje, z očkování se stal hon na čarodějnice, tvrdí hejtmani

V týdnu se snesla kritika na hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO). Na konci prosince se nechal přednostně naočkovat. Hejtmani v pořadu Partie televize CNN Prima News ale kritizují i přístup premiéra Andreje Babiše (ANO). Dále jim vadí jeho komunikace s veřejností. Naopak oceňují spolupráci s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Případný zákaz cestování mezi kraji přijde hejtmanům a pražskému primátorovi jako nesmyslný.

Praha (Aktualizováno: 14:03 7. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) byl proti koronaviru naočkován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„V úvodním chaosu jsem dostal také nabídku, ale naštěstí ji odmítl. Nemyslím si, že na tom bylo něco špatného, že se starosta nebo hejtman nechá naočkovat, když dostane tu nabídku. Nevytýkám premiérovi, že se nechal symbolicky naočkovat, ale ať to pak nevytýká ostatním. Je to úplně stejná situace, “ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) v pořadu Partie televize CNN Prima News. 

Doplnil, že v době mezi vánočními svátky byl velký tlak na to, aby se všechny dávky vakcíny vyočkovaly. A když večer zbyly, tak je v pořádku, že se nabídly.

Ke kritice premiéra se přidal hejtman Martin Netolický (ČSSD). I jemu byla vakcína nabídnuta. Myslím, že jedna vakcína problém nedělá,“ řekl Netolický. Podle něj ale není v pořádku, že premiér kritizuje přednostní očkování lidí nezaregistrovaných v systému. Společně s Grolichem to označil jako hon na čarodějnice.

Vondrák obětí

Nabídku přednostního očkování dostal také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde působil jako dobrovolník na covidovém oddělení.

Podle zjištění Radiožurnálu jediný z hejtmanů, který se nechal přednostně naočkovat, byl Ivo Vondrák (ANO) z Moravskoslezského kraje. Nemyslí si o sobě, že by se stal obětí, uvedl v pořadu Partie.

„O očkování jsem už 15. 1. v podstatě informoval veřejnost na našem brífinku a naše média v kraji to převzala. Spíš jsem se stal obětí této kampaně,“ prohlásil hejtman Ivo Vondrák.

Omezení pohybu mezi kraji? Podle Blatného se jím bude zabývat vláda, on sám zpřísňování nechce

Číst článek

Obhajoval se výkladem ministerského dokumentu o strategii očkování, podle kterého se v první skupině měli naočkovat členové krizového řízení. Jeho slova potvrdil také hejtman Netolický. 

„Ano, je to hon na čarodějnice. Potom slova premiéra, který už je oočkovaný a kritizuje ostatní, že se nechají očkovat, jsou poněkud falešná,“ doplňuje Netolický na otázku, jestli se opravdu jedná o hon na čarodějnice v době, kdy senioři nad 80 let čekají na termíny. 

Nová opatření a komunikace

Hejtmani a pražský primátor se také shodli na dobré komunikaci s ministrem zdravotnictvím Janem Blatným (za ANO). Upozornili ale na to, že není v pořádku, jak opatření nebo nové postupy prezentuje premiér. Premiér Babiš vypouští balonky a ministr Blatný za ním chodí s injekční jehlou a tyto balonky praská, přirovnal Martin Netolický komunikaci vlády.

„Jsme dlouhodobě ve stadiu, že se návrhy odborníků na veřejnost a k nám hejtmanům vůbec nedostávají,“ doplnil k tomu Grolich.

Omezení cestování mezi kraji jako další možné zpřísnění hejtmani a primátor odsoudili. Podle nich je to velmi těžko proveditelné. Důraz by se měl klást hlavně na dodržování stávajících opatření. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už v sobotu spolu se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) na twitter napsal, že v případě pražské aglomerace je nezbytně nutné zachovat propojení metropole s jejím okolím

Žádám společně s @Petra Pecková vládu Andreje Babiše, aby nezáváděla omezení pohybu mezi Prahou a Středočeským krajem. Dohromady totiž tvoříme jeden funkční celek, aglomeraci propojenou dopravně, sociálně i ekonomicky. Je zásadně nutné zachovat i propojení v oblasti zdravotnictví.

17:42 – 06. 02. 2021

32 919

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme