Zdeněk Koudelka potvrdil svoji kandidaturu na ústavního soudce

Po schůzce s prezidentem Václavem Klausem oznámil odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka svoji kandidaturu na ústavního soudce. Pokud ho schválí senát, nahradí místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, které končí mandát už tento měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na ústavního soudce Zdeněk Koudelka po schůzce s prezidentem | Foto: ČTK

O současném náměstkovi ředitele Justiční akademie Kroměříž bude hlasovat horní komora parlamentu, kde drží většinu ČSSD.

Sám Koudelka přitom byl sociálnědemokratickým poslancem. Také učil na Masarykově univerzitě v Brně a do loňského ledna působil i jako náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Zda by mu v Senátu pomohla jeho stranická příslušnost, zatím Koudelka nechtěl odhadovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková zjišťovala kritéria politiků pro hodnocení Zdeňka Koudelky

„Názor na určitého člověka si děláte z více úhlů pohledu. Jeho stranická angažovanost je jedna věc, jsou tam i odbornost, ale také antipatie nebo sympatie. Nemyslím si, že bych teď jakkoli mohl změnit názor na sebe u jiných lidí.“

Místopředsedkyně horní komory Aleny Gajduškové zdůrazňuje, že rozhodovat musí především odbornost. „My se budeme bavit o tom člověku celistvě, ne podle stranické příslušnosti,“ říká.

Šéf sociálně demokratických senátorů Petr Vícha se dokonce obává, že stranické angažmá by mohlo Koudelkovi uškodit:

„Myslím si, že to bude spíše k jeho neprospěchu, protože o to přísněji se musí každý senátor na toho člověka dívat. Většina senátorů samozřejmě nezná osobně pana Koudelku a my se řídíme tím, že se ptáme i odborníků z hlediska práva, jaké zkušenosti s těmi kandidáty mají.“

Tvrzení svých spolustraníků podporuje i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Odmítá, že by členství Koudelky ve straně mělo vliv na hlasování senátorů.

„Senátoři mají plné právo, aby v této věci autonomně rozhodli, a nepředpokládám, že bychom jako vedení sociální demokracie dávali či nedávali nějaké konkrétní doporučení. Politická příslušnost nemůže hrát rozhodující roli při výběru soudce ústavního soudu,“ řekl ve 20ti minutách Radiožurnálu.

Přemysl Sobotka: ČSSD chce Ústavní soud vyhladovět

Podle místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky by měl Koudelka po odborné stránce vyhovovat. „Ale to se rozhodne až tady na plénu a v diskuzi předtím. Mám trochu obavy, že sociální demokracie, která má v senátu většinu, dělá vše pro to, aby Ústavní soud vyhladověla z hlediska počtu.“

„Oni očekávají, že budou mít svého prezidenta, a tím pádem budou mít svůj Ústavní soud, což je pro mě nepřijatelné,“ dodává.

Prezident Klaus však pochyby nemá. Podle něho je Zdeněk Koudelka kvalitní člověk, znalec ústavního práva a osobnost, která by byla pro Ústavní soud přínosem. „S velkým zájmem bych sledoval argumenty senátorů, kde dominuje ČSSD, že by zamítali svého mimořádně kvalitního poslance,“ tvrdí.

Senátoři odmítli předchozího Klausova kandidáta Jana Sváčka, předsedu Městského soudu v Praze.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme