Česká hymna Ondráčkovi v Doněcku? Senátní výbor se od cesty komunistického poslance distancoval

Senátní zahraniční výbor se ve středu distancoval od nedávné cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Podobně jako sněmovní zahraniční výbor v půli května zdůraznil, že Ondráčkova mise nebyla oficiální parlamentní návštěvou. Senát jako celek ale tuto záležitost asi řešit nebude, ani na program jednání sněmovny se nedostala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátní zahraniční výbor se ve středu distancoval od nedávné cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté (ilustrační snímek) | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Výbor se distancuje od cesty poslance Zdeňka Ondráčka na okupované území Ukrajiny dne 11. května,“ stojí v usnesení. Členové výboru zároveň deklarovali, že se „nejednalo o oficiální návštěvu delegace Parlamentu ČR.“

Červený koberec v neuznaném Doněcku. ‚Jak se cesta tvářila, mi je celkem jedno,‘ říká Ondráček

Číst článek

Podle záběrů zveřejněných stránkách takzvané Doněcké lidové republiky byl Ondráček oficiálně přijat představiteli této mezinárodně neuznávané země. Ondráček přijel v limuzíně s českou vlaječkou, vystoupil na červený koberec, načež mu zahráli českou hymnu.

Následně ho přivítala hlava neuznané republiky Denis Pušilin a následovala oficiální večeře společně s představiteli z Ruska či jiných mezinárodně neuznaných entit, jako je Jižní Osetie nebo Abcházie.

Poslanec KSČM cestu vysvětloval v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Podle něj šlo o soukromou cestu, kterou nemusí vysvětlovat.

„Soukromá cesta je tak, že si vezmu peníze, vezmu si baťoh na záda a jedu, kam chci. Mám svobodu cestování, tak si prostě sbalím a kam dojet mohu, tam jedu. Dojel jsem do Doněcké republiky,“ řekl dříve Ondráček.

Hračky a pastelky

Ondráček se také na facebooku ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu. „Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí,“ napsal.

Nechal se vtáhnout do propagandistické akce, řekl Dolejš k výpravě kolegy Ondráčka do Doněcku

Číst článek

Poslancovu cestu kritizovaly i sněmovní opoziční strany. „Poklonkovat vojenské přehlídce Moskvě, tvrdit o Doněcku, že se tam lidé mají skvěle a chtějí k Rusku, to by panu Ondráčkovi šlo,“ uvedl už dříve na twitteru místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Na úterní demonstraci na Václavském náměstí Ondráčka kritizoval také herec Ivan Trojan, který vystoupil s projevem.

„Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček podnikl soukromou cestu na Rusy okupovanou část Ukrajiny a působilo to, že oficiálně zastupuje Českou republiku. Nikdo proti tomu ale vlastně nic nepodniká, prezident dokonce řekl, že si na soukromé cestě každý může dělat, co chce, a Parlament se tím odmítl zabývat. I tak se boří pravidla a posiluje politika neodpovědnosti,“ řekl herec.

Zeman: Nic mi do toho není

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že Ondráčkova cesta nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Od cesty se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není, byť Ondráčkovi zahráli českou hymnu.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme