Ondráčkovu cestu na území ovládané separatisty projedná sněmovna, ANO návrh podpořilo

Klub nejsilnější vládní strany, hnutí ANO, podpoří podle svého předsedy Jaroslava Faltýnka návrh, aby se od cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny ovládané proruskými separatisty distancovala celá sněmovna. Ve čtvrtek tak učinil sněmovní zahraniční výbor. Faltýnek v neděli na ČT uvedl, že souhlasí s návrhem opoziční TOP 09, aby věc probralo i plénum dolní komory, a vyslalo tak jasný signál o svém postoji k Ondráčkově cestě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video s příjezdem a setkáním komunistického poslance Zdeňka Ondráčka s hlavou neuznané a separatistické Doněcké republiky vzbudilo rozruch | Zdroj: Server DNR Online

Podle záběrů zveřejněných na twitteru přijali Ondráčka oficiálně představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, zahráli mu českou hymnu. Ondráček ve středu řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval.

Na facebooku se ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu.

Zahraniční výbor se distancoval od cesty poslance Ondráčka a znovu zdůraznil, že se nejednalo o oficiální cestu zástupce ČR. @Poslanecká sněmovna by měla přijmout stejné usnesení, protože Česko podporuje územní celistvost Ukrajiny! Díky

11:22 – 16. 05. 2019

40 698

Výbor se ve čtvrtek usnesl, že nešlo o oficiální cestu sněmovní delegace a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny. Stejné usnesení doporučil přijmout i sněmovně. Jiný názor má místopředseda SPD Radim Fiala, podle něj je dostačující distanc výboru.

Česká diplomacie se od cesty distancovala už ve středu, Ondráčka kritizovali i opoziční politici. Česko samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Prezident Miloš Zeman soudí, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme