Ondráček práce u SNB nelituje. V roce 1989 zasahovaly stovky policistů, hájí se

Nový předseda komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů Zdeněk Ondráček z KSČM, který se podílel na potlačování demonstrací v roce 1989, svého působení u komunistické policie nelituje. Žádné své profesní rozhodnutí by nezměnil. Novinářům v pátek po svém zvolení řekl, že pracoval jako stovky dalších policistů a že žádné zákony neporušil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda pro kontrolu GIBS Zdeněk Ondráček (KSČM) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Že jsem pracoval u SNB, mi líto není. V profesním životě bych žádné věci neměnil. Domnívám se, že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl Ondráček, který jako příslušník pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Komunista Ondráček prošel v tajné volbě o dva hlasy, povede komisi pro kontrolu GIBS

Číst článek

Ondráček se hájil tím, že byl jedním z několika stovek policistů, kteří v tom období zasahovali, a poté u policie dál působili. Myslím si, že po roce 1989 nebo ještě na konci roku 1989 bylo mnoho vyjádření, a pokud bych zde něco měl po tolika měsících a tolika letech učinit, nebylo by to stejně bráno," uvedl poslanec k případné sebereflexi. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a že byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

'Plnil jsem úkol'

Do čela komise pro kontrolu GIBS byl Ondráček zvolen až po dvou měsících neúspěšných pokusů. Byl jsem do této pozice nominován na základě dohod. Já jsem nekandidoval, já jsem byl nominován," řekl. Připustil, že nominaci mohl odmítnout, ale neučinil tak. Já jsem plnil úkol, který mi byl dán poslaneckým klubem," dodal.

K debatě o jeho kandidatuře, kterou provázely expresivní výrazy i obhajoba minulého režimu, Ondráček stručně uvedl, že s některými projevy souhlasit nemusí. Ale jsme v Parlamentu a možné je všechno," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme