ODS v úterý navrhne odvolání Ondráčka, řekl Petr Fiala na demonstraci v Brně

Poslanecký klub ODS v úterý ve sněmovně navrhne odvolání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Na demonstraci v Brně to v pondělí řekl předseda strany Petr Fiala. O návrhu na odvolání Ondráčka bude jednat i vládnoucí ANO.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V centru města se v pondělí vpodvečer na demonstraci proti Ondráčkovu zvolení sešlo podle odhadů policie zhruba 2 000 lidí.

Fiala v Brně patřil k hlavním řečníkům. Zvolení Ondráčka podle něj není banální záležitost, nad kterou se dá mávnout rukou. „Je to symbol a úder do tváře demokracie,“ prohlásil Fiala. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je nutné vzdorovat tendenci k restauraci starých politických pořádků.

'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi

Číst článek

Lidé podepisují i petici

Náměstí Svobody se plnilo i po zahájení zhruba hodinové demonstrace. Lidé podepisovali také petici za volbu nového předsedy komise GIBS, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny.

Podobné protesty se v pondělí konají i v dalších městech republiky. Na jihu Moravy také v Břeclavi, tam se ale zapojilo podle policejního mluvčího Bohumila Maláška jen 25 lidí. Podobná účast byla i ve Zlíně a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Proti Ondráčkovu zvolení se v pondělí vyjádřil například Akademický senát Divadelní fakulty JAMU. „Uráží nás, že do čela tohoto důležitého orgánu byl zvolen spolupachatel represivních násilných činů, účastník mocenských zásahů proti svobodně smýšlejícím lidem a proti studentům v letech 1988 a 1989. Člověk, který ničeho nelituje a vytrvale prohlašuje, že nemá potřebu omlouvat se a nic by na svém jednání neměnil,“ uvedli ve svém prohlášení brněnští divadelníci.

Protesty ve většině krajských měst

Pondělní protest podpořili i akademici z Masarykovy univerzity. „Nechceme se zapojovat do běžných politických debat, zde ale cítíme, že jde o víc. Nedávným zvolením Zdeňka Ondráčka do pozice předsedy komise kontrolující GIBS dochází k relativizaci a rehabilitaci zločinné komunistické minulosti,“ uvedli v prohlášení zástupci akademického senátu Masarykovy univerzity. Také jim vadí, že Ondráček nad svou minulostí neprojevil lítost.

Protesty jsou také v Praze, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, a Zlíně.

Ondráčka Sněmovna zvolila v pátek. Hlasovalo pro něj 79 poslanců, ke zvolení bylo potřebných 78 hlasů. Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme