Petici proti Ondráčkovi na pondělních demonstracích podepsalo na 14 000 lidí. Sběr podpisů nekončí

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Čísla v úterý přiblížila organizátorka demonstrace Lucie Kohoutová.

Praha (Aktualizováno: 10:43 6. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti s transparenty na Václavském náměstí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000. V pondělí během akce se odhady účasti pohybovaly kolem 10 000 lidí, policie nechtěla počet účastníků protestu komentovat.

Ondráček byl do čela komise, která dohlíží na GIBS, zvolen na třetí pokus v pátek. GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků či dozorců. Volba vzbudila kontroverze, protože Ondráček se za totality jako policista podílel na násilném potlačování protirežimních demonstrací a později neprojevil za svůj podíl na zásazích proti demonstrantům lítost.

'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi

Číst článek

Sběr podpisů pokračuje

V pondělí proti zvolení Ondráčka protestovali lidé ve většině krajských měst.

Ve větších městech se na protestech sešly tisícovky lidí, v menších pak desítky až stovky. Podle organizátorů bylo protestujících v celé republice přes 30 000. Lidé také podepisovali petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS.

Sběr podpisů podle organizátorů pokračuje. „Petiční archy ještě kolují mezi lidmi i na internetu,“ sdělila Kohoutová. Organizátoři předají archy 7. března petičnímu výboru sněmovny. „Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ doplnila Kohoutová

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že v úterý poslanci ANO projednají návrh na Ondráčkovo odvolání. I komunisté situaci kolem svého poslance proberou na jednání poslaneckého klubu.

Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a STAN připomněli, že Andrej Babiš sám při páteční volbě předsedy komise pro kontrolu GIBS v Poslanecké sněmovně nebyl a že bez hlasů poslanců ANO by se Ondráček do čela komise nedostal. Předseda ODS Petr Fiala na demonstraci v Brně prohlásil, že občanští demokraté v úterý ve sněmovně navrhnou odvolání Ondráčka z vedení komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme