Ondráčka chceme v čele komise pro kontrolu GIBS, potvrdil předseda komunistů

Komunisté trvají na tom, aby sněmovní komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů vedl jejich poslanec Zdeněk Ondráček. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Sněmovna Ondráčka do funkce nezvolila minulý týden, opozičním stranám vadila jeho činnost za socialismu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předseda komunistů Vojtěch Filip v televizním pořadu řekl, že se KSČM nominace nevzdá. „Přijdeme znovu se Zdeňkem Ondráčkem," uvedl Filip. A odkázal na dohody o obsazení funkcí ve sněmovně. 

Česká pirátská strana tento týden přišli s vlastním kandidátem do vedení komise, poslancem Mikulášem Ferjenčíkem. Piráti ale podle Filipa říkali, že by vedení kontrolních výborů mělo být rozděleno mezi opoziční strany.

Pochybnosti kolem zvolení

Těsně před Vánocemi sice sněmovna komunistického poslance Ondráčka do čela komise zvolila, předseda dolní komory Radek Vondráček z ANO ale poté volbu kvůli nepřesnosti ve sčítání anuloval.

Komunista Ondráček znovu neuspěl. Poslanci ho nezvolili šéfem komise pro kontrolu GIBS

Číst článek

Panovaly pochyby o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení. Filip v neděli trval na tom, že Ondráček byl v prosinci zvolen. „Má odbornou kvalifikaci, je schopen rozpoznat, co činí GIBS vůči příslušným orgánům," zdůvodnil nominaci Filip.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v neděli řekl, že Ondráčkovy kompetence nikdo nezpochybňoval. „Může svou expertizu dodávat jako řadový člen komise," uvedl Bartoš, který v komisi uvolní místo pro Ferjenčíka. Pokud by komunisté chtěli do další volby navrhnout jiného nominanta, museli by rovněž nechat Ondráčka v komisi nahradit.

Opakovaná volba

Poslanci budou šéfa komise volit znovu poté, co Ondráček v opakovaném druhém kole volby minulý týden získal 83 hlasů, přičemž ke zvolení jich potřeboval 94.

Ondráčkova nominace budila spory kvůli jeho působení za socialismu, kdy jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme