Ondráček má nejvyšší bezpečnostní prověrku, tvrdí představitelé KSČM. Přišel o ni v roce 2015

Komunisté i nadále trvají, aby v čele sněmovní komise pro kontrolu GIBS stál poslanec Zdeněk Ondráček. Proto ho opět nominují na předsedu. Představitelé KSČM v čele s Vojtěchem Filipem opakovaně tvrdí, že jako kriminalista měl skvělé výsledky a navíc má nejvyšší bezpečnostní prověrku. Server Aktuálně.cz ale zjistil, že Ondráček už žádnou prověrku nemá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Má špičkovou bezpečnostní prověrku a skvělé výsledky kriminalisty,“ napsal ve středu serveru Aktuálně.cz místopředseda KSČM Josef Skála. Dříve to samé tvrdili také předseda Vojtěch Filip nebo šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Ondráček ale prověrku na stupeň přísně tajné nemá už od konce roku 2015 a na stupeň důvěrné, který měl poté, od konce roku 2017. Aktuálně to potvrdili tři nezávislé zdroje i Ondráček sám.

Ondráčka chceme v čele komise pro kontrolu GIBS, potvrdil předseda komunistů

Číst článek

Bývalý policista, který zasahoval proti demonstrantům během Palachova týdne, si prý chtěl požádat o novou prověrku, ale nakonec tak neučinil, protože k výkonu práce poslance ji nepotřebuje.

„Proč chcete, abych měl bezpečnostní prověrku? Furt plácáte něco o prověrce. Nikdo z vás ji nikdy neměl. Po nikom jiném jste ji v minulosti nepožadovali. Jsem stejný poslanec jako každý jiný. Jestli ji nepotřebuje někdo jiný, nepotřebuji ji ani já. Já ji na rozdíl od ostatních v minulosti měl,“ řekl serveru Ondráček.

„Když jsem byl ještě v komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, žádal jsem o prověrku, ale bylo mi řečeno, že to není potřeba, protože se s utajovanými informacemi mohu jako poslanec seznamovat,“ dodal Ondráček.

Ondráčkova nominace do čela komise byla od začátku problém pro řadu poslanců kvůli jeho minulosti, kdy jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval proti kritikům tehdejšího režimu.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme