Komunista Ondráček v disertační práci opisoval, potvrdila Univerzita Palackého v Olomouci

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček ve své disertační práci užil pasáže z jiných zdrojů, aniž by je citoval. Potvrdila to v pátek Univerzita Palackého v Olomouci, kde poslanec před osmi lety získal doktorát. Odebrání tohoto titulu mu ale nehrozí.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 12:56 8. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„Zdeněk Ondráček porušil citační zásady, neuvedl citované zdroje nebo je uvedl nepřesně či nesprávně. Většinu teoretické části, která tvoří více než polovinu textu, sestavil jako kompilát z poznatků, které byly v době jejího vzniku známé, aniž by je sám analyzoval nebo kriticky posoudil jejich vztahy a souvislosti. Pouze je ve výčtech uvádí,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí olomoucké univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Doslovně opsané odstavce. Olomoucká univerzita znovu prověří disertační práci poslance KSČM Ondráčka

Číst článek

„Na základě tohoto nálezu lze konstatovat, že Zdeněk Ondráček porušil zásady a zvyklosti tvůrčí vědecké práce, jak jsou v současné době definovány v Etickém kodexu zaměstnanců a studentů Univerzity Palackého,“ doplnila.

Žádný postih z toho ale Ondráčkovi nehrozí. „Vzhledem k tomu, že Zdeněk Ondráček není v současné době členem akademické obce Univerzity Palackého, nemůže být dán podnět k projednání tohoto případu Etickou komisí rektora ani zahájeno disciplinární řízení. A protože disertační práci obhájil již v roce 2011, nelze zahájit řízení o zneplatnění obhajoby,“ doplnila.

Odebrat titul totiž lze jen do tří let od obhájení práce a poslanec Ondráček ji obhájil v roce 2011. Komunistický poslanec se k verdiktu univerzity zatím nevyjádřil.

Již začátkem října ale na prověřování práce reagoval takto: „Myslel jsem, že budu obviněn z pedofilie, znásilnění či cizoložství a vyřádí se na mně zásahovka, ale zatím to je jen opozicí oblíbené plagiátorství. Tím mi vyhrožují už přes tři roky.“

Mluvčí KSČM Helena Grofová později novinářům řekla, že Ondráček chce záležitost s disertační prací řešit jen s vedením univerzity, a to až obdrží výsledek kontroly plagiátorství písemně. „Nebude se k tomu vyjadřovat a v případě, že škola pošle jakési vyjádření, tak to bude řešit se školou,“ uvedla Grofová.

Ondráčkova stranická kolegyně Hana Aulická Jírovcová novinářům řekla, že pokud by se informace k poslancům KSČM oficiálně dostala, asi ji klub projedná. „Jestli se to bude řešit i na výkonném výboru, to nevím,“ uvedla.

Pochybnosti o kvalitě jeho práce se objevily v médiích před měsícem. Deník Mf Dnes nalezl osm pasáží z jeho práce, které byly shodné s úryvky textů v diplomových či bakalářských pracích jiných studentů.

Ondráčkova disertační práce

Poslanec Ondráček, jenž v roce 1989 jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti zasahoval proti demonstrantům, se ve své disertační práci věnoval násilí v rodině. V práci nazvané „Násilí jako sociálně patologický jev v rodině“ hojně cituje z odborné literatury a citované pasáže označuje uvozovkami a zvýrazňuje kurzívou.

Mezi těmito převzatými pasážemi si však vypomáhal úryvky doslova opsanými z prací jiných studentů, případně jen lehce pozměněnými či doplněnými několika slovy. Některé opsané pasáže mají jeden odstavec, jiné jsou na celou stranu. Ty už ale poslanec nijak neoznačuje, nezvýrazňuje, ani je neuvádí v seznamu použité literatury. Vydává je za vlastní. Přitom jde o běžné věty, žádné odborné formulace nebo vědecké analýzy.

Příklad: „Důvodů, proč oběti neopustí svého partnera je celá řada. Oběti věří slibům pachatelů, kteří se po útocích omlouvají, nechtějí rozdělit rodinu, nemají kam jít, bojí se dalších výhrůžek a napadání od agresora, jsou ekonomicky závislé,“ píše Ondráček na straně 90. Student Jan Hron na straně 14 o rok dříve napsal to samé, měl navíc jedno slovo a tečku místo čárky. V obou pasážích byla táž pravopisná chyba – v první větě chybí čárka.

Dřív nic nenašli

Olomoucká univerzita tvrdila, že Ondráčkovu práci prověřila hned, jakmile ji odevzdal a pak ještě jednou na základě upozornění a podezření, ale že nenalezla nic podezřelého. Na shodné odstavce nalezené novináři mluvčí Sýkorová reagovala tím, že „se jedná o porušení citačních pravidel, nicméně je třeba zevrubně analyzovat celou disertační práci“.

Novotný je obviněn za výroky proti Ondráčkovi. ‚Je ostuda státu. Rétoriku měnit nehodlám,‘ říká starosta

Číst článek

V roce 2011, kdy Ondráček práci odevzdával, české univerzity teprve začínaly využívat program na odhalování plagiátů Theses. A podle vedoucího Ondráčkovy práce Blahoslava Krause nebylo vyhledávání plagiátů v té době ještě tak kvalitní, jako je dnes.

„Tehdy se po tom tak nešlo, sledovalo se to nanejvýš to, aby tam nebylo něco bez odkazu na literaturu. A pokud si dobře vzpomínám, odbornou literaturu (Ondráček) řádně citoval,“ řekl Kraus.

„Ale pokud jde o bakalářské nebo diplomové práce, pro které by se muselo někam do archivu, to se v té době nesledovalo a neřešilo. Těžko mohl recenzent vědět, že už nějaká diplomová práce byla, nemůže znát všechny,“ dodal.

Dnes je to jiné. S tím, jak se do programu Theses vkládají závěrečné práce studentů, se rozšiřuje počet těch, s nimiž se pak porovnávají další nové práce.

Práce protidrogové koordinátorky Vedralové plagiát není, rozhodla univerzita. Při citování ale chybovala

Číst článek

Přebírání cizích textů je ale mnohem hlubší problém. Jak se ale ukázalo, i studenti, z jejichž prací Ondráček čerpal, převzali texty v jiných publikacích. A nejen oni. Právě na univerzitě v Olomouci před pár měsíci rozhodli o jiné práci.

Také v diplomové práci vládní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové z roku 2005 byly doslovně převzaté texty, neoznačené uvozovkami a bez odpovídajících komentářů. Nicméně zdroje, ze kterých čerpala, uvedla, proto vedení školy uzavřelo případ s tím, že nejde o plagiát.

Kvůli podezření z plagiátorství v diplomových pracích pak loni odstoupila z vlády bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu.

Artur Janoušek, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme