Komunisté trvají na Ondráčkovi v komisi pro GIBS. 'ANO by mělo navrhnout kompromis,' řekl Dolejš

Poslanec Zdeněk Ondráček zůstane ve sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, KSČM se podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše svého zástupce měnit nechystá. Komunisté ovšem nebudou nadále usilovat o post v čele kontrolní komise, od hnutí ANO proto požadují ústupek.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Nechystáme se měnit zastoupení v komisi,“ uvedl serveru iROZHLAS.cz poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Nemůžu být klidný, když se do Parlamentu dostává komunistický fízl, říká Martin Dejdar

Číst článek

Komunisté podle Dolejše proto budou chtít po hnutí ANO kompenzaci: „Je na ANO, jaký jiný kompromis důvěryhodně navrhne. Zatím šlo z jejich strany jen o ne příliš srozumitelné mediální hry a výsledkem je oslabená důvěra uvnitř jednajících strany.“

Narážel tak na to, že odvolání komunistického poslance Ondráčka z čela komise požadoval také premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš. Dolejš však neupřesnil, jaký „kompromis“ by byl pro komunisty přijatelný.

Podle lidoveckého člena komise Marka Výborného by mohlo dojít i na takový scénář, že se komunistům jako kompenzace přepustí post předsedy v jiné komisi. „Podle původních dohod měli mít toto místo komunisté, takže i takovou variantu si dokážu představit. Je to na dohodě předsedů klubů,“ uvedl.

Faltýnek: Budeme jednat

Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka je hnutí s komunisty o přijatelném kompromisu připraveno jednat. Vyloučil však, že by mohlo dojít k převolení předsedy jiné komise. „To nepředpokládám,“ napsal v SMS.

Ondráček se měl za svou minulost omluvit. Pak by žádné demonstrace nebyly, myslí si Zeman

Číst článek

S žádostí o reakci se redakce obrátila také na šéfa kabinetu v demisi Andreje Babiše, ten ale zatím nereagoval. V neděli v pořadu České televize zdůraznil, že se hnutí chová korektně.

Dolejš současně odmítl variantu, že by se Ondráček o předsednictví ucházel znovu. „Ondráček se logicky už ucházet nebude a o šéfa komise tím pádem nejde – návrh ANO nechci předjímat,“ uvedl dále s tím, že nyní je prioritou jednání o vládě. „Vznik vlády a ustanovení sněmovny jsme vždy oddělovali – je na ANO, jak bude chtít uklidnit znejistěné členy KSČM – po setkání Babiš Filip se snad dozvíme více,“ doplnil.

Jednání premiéra v demisi s šéfem komunistů se má podle Vojtěcha Filipa uskutečnit ve čtvrtek. „Schůzka bude po jednání expertních týmů a jdeme na ni s výsledkem inventarizace programových shod a neshod. Zatím jsme hotoví tak ze tří čtvrtin, jak to dopadne, zatím nelze garantovat,“ popsal.

V souvislosti se změnou postoje ANO ke Zdeňku Ondráčkovi a jeho funkci předsedy sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Filip současně minulý týden zpochybnil důvěryhodnost hnutí a Andreje Babiše pro další vyjednávání o vládě.

Hledá se předseda

Rezignace Ondráčka

Zákonodárci do čela kontrolní komise poslance Zdeňka Ondráčka zvolili zkraje března. Po kritice pravicové opozice a protestech části veřejnosti ale bývalý policista, který před listopadem 1989 zasahoval proti demonstracím odpůrců režimu, po několika dnech sám odstoupil. Zdůvodnil to obavou o svou bezpečnost a bezpečnost své rodiny.

Poslaneckou sněmovnu tak čeká volba nového předsedy komise pro kontrolu GIBS, její termín by mohl připadnout na dubnovou schůzi. O předsednický post bude znovu usilovat ODS a Piráti.

Občanští demokraté nominují podle šéfa klubu Zbyňka Stanjury pravděpodobně opět Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, Piráti zase Mikuláše Ferjenčíka. Ten v březnové volbě získal z trojice kandidátů nejméně hlasů.

„Snažíme se pro něj vyjednat i podporu jiných stran. Podle dřívějších dohod máme nárok na jednu další komisi a zatím nás ostatní strany vyšachovaly,“ uvedl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Možnou nominaci svého kandidáta nevyloučila ale ani ČSSD. „Budeme to probírat ve středu na klubu,“ uvedl šéf poslanců strany Jan Chvojka. Jediným zástupcem sociálních demokratů uvnitř komise je exministr vnitra Milan Chovanec.

Lidovci oproti tomu podle poslance Výborného zatím o vlastním kandidátovi neuvažují. Redakce oslovila také poslance a místopředsedu SPD Radima Fialu, na dotazy ale nereagoval. Stejně tak na SMS s žádostí o vyjádření neodpověděl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme