Tak se prostě stalo, o důvodu nepřemýšlím, hodnotí poslanec Ondráček neúspěšnou volbu

„Tak se prostě stalo.“ Těmito slovy zhodnotil neúspěšnou volbu šéfa komise pro kontrolu generální inspekce poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který se znovu ucházel o post předsedy. Někteří z poslanců kritizovali jeho účast na potlačení protirežimní demonstrace: před rokem 1989 byl totiž členem pohotovostního pluku. Na dotaz, zda přemýšlí o důvodu svého neúspěchu, ale v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz rázně odpovídá: „Ne.“

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 17:31 17. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Předseda komunistů Vojtěch Filip vnímá nezvolení Ondráčka jako porušení dříve uzavřených dohod. „Projednáme to na poslaneckém klubu, možná to zařadíme i na jednání výkonného výboru naší strany, abychom z toho vyvodili politické důsledky vůči partnerům ve sněmovně,“ řekl.

V opakovaném hlasování Poslanecké sněmovny jste nebyl zvolen do funkce předsedy komise pro kontrolu generální inspekce. Čím si to vysvětlujete?
Nevysvětluju si to, beru to jako fakt a tak to prostě respektuju.

Přemýšlíte o důvodu?
Ne.

Nepřemýšlíte o něm?
Ne.

Vůbec ne?
Řekněte, kam mě chcete dotlačit.

Nechci vás nikam dotlačit. Ptám se jen, jestli uvažujete o tom, co vedlo k tomu, že to nevyšlo. Kvórum pro volbu činilo 94 hlasů, vy jste jich získal 83.
To je realita. Tak se prostě stalo. Je to rozhodnutí kolegů poslanců a poslankyň, takhle se rozhodli. Jsem povinen to respektovat jako každý jiný.

"Je to moje věc"

ČSSD ústy poslance Jana Chvojky naposledy například zmiňovala vaši účast na zásahu proti demonstrantům v roce 1989. Může tohle být ten důvod?
To se ale musíte ptát těch kolegů, kteří to uvádějí. A ne mě, já to nemůžu vědět. Jestli to oni uvádí, tak to asi důvod z jejich pohledu je. Já to nevím. Mně to nikdo neřekl.

„Někdo, kdo se v roce 1989 v rámci Palachova týdne podílel na zákrocích proti demonstrantům, by neměl stát v čele komise pro kontrolu GIBS.“

šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka

Ani o tom nepřemýšlíte?
O čem já přemýšlím, je moje věc. Vy chcete vědět, že někdo něco říká, a jestli já si to myslím. Jestli to někdo říká, tak si to asi myslí a je to jeho názor. A já respektuju výsledek volby.

Uvažujete jako KSČM o tom, že postavíte jiného kandidáta?
To já nevím, já jsem přece o žádnou funkci neusiloval, byl jsem nominován poslaneckým klubem a poslanecký klub bude muset rozhodnout, co s tím dál. Teď nevím, co s tím udělá. Budu respektovat rozhodnutí poslaneckého klubu.

A pokud jde o vás osobně, šel byste do volby, respektive hlasování znovu?
Jsem součást poslaneckého klubu a respektuji rozhodnutí poslaneckého klubu.

Zajímal by mě váš osobní názor.
Asi mi nerozumíte. Jsem součást poslaneckého klubu KSČM a respektuji rozhodnutí poslaneckého klubu. Pokud se rozhodnou mě znova nominovat, budu to dělat. Pokud se rozhodnou nominovat někoho jiného, budu to respektovat také.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme