Ondráčkovo vysvětlení, proč nepodpořil vládu: Zcela jsem se neztotožnil s programovým prohlášením

Poslanec Zdeněk Ondráček z KSČM nepodpořil vládu ANO a ČSSD při hlasování o důvěře kvůli tomu, že se neztotožnil s programovým prohlášením v oblasti bezpečnosti. Uvedl to poté, co absenci vysvětloval stranickému výkonnému výboru. Vedení KSČM vysvětlení akceptovalo a Ondráček zůstane garantem strany pro bezpečnostní problematiku, řekl předseda Vojtěch Filip. Novinářům Ondráček řekl, že kdyby na jeho hlasu vláda závisela, k hlasování by přišel.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ondráček uvedl, že jeho důvody byly osobní. „Kdy jsem se zcela neztotožnil s tím, jak znělo programové prohlášení,“ uvedl. Mezi programovým prohlášením menšinové vlády ANO z ledna a současného kabinetu ANO a ČSSD není podle něj příliš rozdílů. Zmínil i to, že dosud nezná odborné kapacity nového ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v bezpečnostní problematice.

Ondráček neřekl vládě ano. ‚Byl jsem ve sněmovně a nebyl opilý ani jinak indisponovaný,‘ napsal

Číst článek

Poslanec odmítl spekulace, že jeho postoj k vládě souvisel s tím, že ANO přispělo k jeho konci v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů letos na jaře. Premiér Andrej Babiš (ANO) v březnu uvedl, že ANO navrhne Ondráčkovo odvolání z čela komise, třebaže hnutí několik dní předtím přispělo k jeho zvolení. Ondráček se po tlaku veřejnosti a politických stran nakonec funkce vzdal.

Filip krátce před jednáním o Ondráčkovi řekl, že by podle jeho názoru měl zvážit své členství ve výkonném výboru strany. Po zasedání však uvedl, že to nikdo nenavrhnul. „Výkonný výbor (Ondráčkovy) argumenty akceptoval a je dále garantem za oblast bezpečnosti,“ řekl novinářům Filip. Ondráček uvedl, že setrvání v stranickém orgánu zvážil a zůstane v něm. O věci chce mluvit s krajským výborem, který ho do širšího vedení strany nominoval.

Ondráček novinářům také sdělil, že po celé středeční jednání, které se protáhlo až přes půlnoc, ve sněmovně byl. Nedopustil by situaci, že by kvůli jeho absenci kabinet důvěru nezískal. „Pokud by taková situace nastala, k hlasování bych došel. Byl jsem na to připraven,“ uvedl s poznámkou, že to by ale svědčilo o nízké síle kabinetu.

Ondráčkův postoj dal ve čtvrtek do souvislosti s GIBS i poslanec Jiří Dolejš. Už od volby GIBS byl hodně negativní, ale bylo to rozhodnutí až na konec. S tím, jak se zachoval, ale těžko něco dělat,“ uvedl Dolejš pro server iROZHLAS.cz.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme