Volba komunisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS je neplatná. Bude se opakovat v lednu

Předseda sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů bude znám až v lednu. Šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) totiž označil odpolední zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka za neplatné. Ondráček sice v tajné volbě dostal 95 ze 179 hlasů, ale hlasování bylo následně zpochybněno. Sněmovna bude znovu hlasovat 16. ledna.

Praha (Aktualizováno: 21:57 19. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Volební komise podle některých poslanců špatně určila počet hlasů nutných ke zvolení. Na nejasnost ohledně kvora upozornil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ke zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS totiž stačilo méně hlasů než u volby předsedů dalších dvou komisí. Stanjura poukazoval na to, že hlasovací lístky se vydávaly v jedné sadě. Kvorum by mělo být tedy stejné, když se z vydaných lístků určuje.

Předsedající Jan Hamáček (ČSSD) potom, co výsledek oficiálně zpochybnil Marian Jurečka (KDU-ČSL), svolal k poradě předsedy poslaneckých klubů a šéfa volební komise Martina Kolovratníka (ANO). Jurečka sice svůj návrh stáhl, značná část předsedů frakcí se ale vyslovila pro opakování volby.

„Pokud chtěl někdo snížit kvorum, udělal to špatně," řekl Stanjura, podle kterého Ondráček zvolen nebyl. Stejně se vyjádřil také předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Až se sněmovna k volebnímu bodu vrátí, některý z poslanců vznese podle něho námitku, o níž plénum rozhodne.

„Je to závažná záležitost, jsme pro opakování volby," uvedl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Obdobný názor vyslovili také předsedové frakcí ČSSD a KDU-ČSL Jan Chvojka a Jan Bartošek.

Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdil, že poslanci nemají povinnost vyzvednout si všechny lístky. Pokud některý z poslanců přišel, vyzvedl tři, ale jeden vrátil, má tento lístek volební komise, podotkl. „Volba je tajná a mě nezajímá, kdo lístky vrátil," dodal. Také šéf nejsilnější frakce ANO Jaroslav Faltýnek soudí, že když lístek zůstane komisi, nelze jej do kvora započítat. Opakování volby ale nezpochybnil.

Před Poslaneckou sněmovnou kolem osmé hodiny večer demonstrovala asi stovka lidí proti zvolení komunisty Ondráčka. Dominik Feri (TOP 09) na svém facebooku napsal, že jejich pískot je slyšet až do sálu.

Šéf sněmovny Vondráček nakonec dal za pravdu poslancům a volbu zrušil. Volba se z rozhodnutí poslanců uskuteční na návrh ODS až na schůzi, která začne v polovině ledna.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček byl opět jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Volba předsedy komise byla dvoukolová. Ondráček v prvním kole minulý pátek neuspěl, chybělo mu devět hlasů. Získal tehdy 85 ze 186 odevzdaných hlasů, potřeba jich bylo 94. V úterním druhém kole dostal 95 ze 179 hlasů. Obdržel tedy o pět hlasů víc, než bylo nutné ke zvolení.

Spory kvůli Ondráčkovi

Ondráčkova nominace vzbudila mezi poslanci spory. Kritici poukazovali na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím.

Poslanci napoprvé odmítli komunistu Ondráčka. Do čela komise mu chybělo devět hlasů

Číst článek

První místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan ještě před prvním kolem volby zdůraznil, že nezpochybňuje Ondráčkovu odbornou erudici. Předsedou komise by ale podle něj neměl být člověk, který „vystupoval v roce 1989 s obuškem v ruce proti demonstrantům".

„Od pana Ondráčka jsme neslyšeli jedinkrát jakoukoli větu o tom, že to považoval za životní chybu a že ho to mrzí. Že prostě není rozumné mlátit lidi obuškem v době, kdy tady vládne totalita," prohlásil již dříve Rakušan.

Ondráčka odmítla minulý týden podpořit také ČSSD. „Podporovat někoho, kdo se v rámci Palachova týdne podílel na potírání demonstrací, by nebylo úplně rozumné. Je to určitě v rozporu s demokratickými principy po roce 1989," řekl tehdy předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka.

„Jsem proti nominaci pana Zdeňka Ondráčka na pozici šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádali jsme KSČM, aby vybrala jiného kandidáta.“

Andrej Babiš (premiér a šéf ANO)

Hnutí ANO požádalo komunisty minulý týden o zvážení nominace v reakci na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Komunisté ale na Ondráčkovi v čele komise pro kontrolu činnosti GIBS trvali. „Nemáme důvod ho stahovat," uvedl předseda komunistické frakce Pavel Kováčik k možnosti, že by Ondráčka mohla nahradit přijatelnějším kandidátem.

„My jsme nikdy nikoho nekádrovali a žádáme, aby nám také nikdo nikoho nekádroval. My jsme pana Ondráčka nominovali po zralé úvaze, on totiž mimo jiné má také nejvyšší stupeň prověření na přísně tajné a podle mého soudu není vhodnější kandidát v celé Poslanecké sněmovně,“ řekl před časem Kováčik Radiožurnálu.

ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme