Za Zemanova slova o Šarapatkovi se ministerstvo zatím omlouvat nemusí. Proti verdiktu se odvolalo

Ministerstvo financí se odvolalo proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, podle něhož se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila Šárka Šmolíková z tiskového odboru resortu. Lhůta pro odvolání vypršela ve čtvrtek. Zeman se dříve nechal slyšet, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Ten se posléze proti jeho slovům bránil u soudu.

Praha (Aktualizováno: 18:32 6. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Ministerstvo financí v daném případě podalo odvolání, neboť podle jeho stanoviska nebyly naplněny – a ani rozsudkem nijak zdůvodněny – podmínky, které by zakládaly povinnost omluvy žalobci na základě zákona č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Šárka Šmolíková z tiskového odboru resortu.

Šarapatka vyhrál soud kvůli Zemanovu výroku. Za prezidenta se má omluvit ministerstvo financí

Číst článek

Za dehonestující slova prezidenta Miloše Zemana, která pronesl v televizi Barrandov, se podle květnového verdiktu mělo omluvit ministerstvo financí. Do sedmi dnů od doručení rozsudku mělo zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou. Hlavu státu totiž není možné žalovat.

Hradní mluvčí už dříve uvedl, že prezidenta se sport netýká, jelikož není účastníkem řízení. Na aktuální dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda je rozhodnutí soudu o omluvě správné a zda si prezident za svými slovy stojí, Jiří Ovčáček neodpověděl. „Nevidím důvod, proč bych měl cokoliv v této věci vzkazovat přes média,“ napsal v SMS zprávě. „Reakce je taková, že žádná reakce nebude,“ dodal. 

Sporem by se po odvolání měl zabývat Městský soud v Praze.

Vyhazov od Zemana

Zeman o Šarapatkovi mluvil v listopadu 2017. Konkrétně řekl: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (nebo na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.“

Šarapatka ale z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Podle žaloby poslal v říjnu 2000 vedoucímu Úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru. Příslušné dokumenty předložil jeho právník soudu jako důkaz.

Část rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 zveřejnil na svém twitteru Šarapatka koncem srpna:

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD).

Výpověď podle žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj tehdejšího premiéra ve vztahu ke kauze Olovo.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme