Smrt je popleta, napsal Šarapatka, když zemřel Kubera. Poslankyně ANO chce jeho odvolání z Rady ČT

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh na odvolání člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky. Radiožurnálu to potvrdila Barbora Kořanová z hnutí ANO, která výboru návrh předložila. Ta totiž kritizuje Šarapatkův lednový příspěvek na sociálních sítích, kde podle Kořanové mimo jiné napadá prezidenta Miloše Zemana. Takový člověk podle ní nemá v Radě České televize co dělat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to jeho soustavné napadání nejen mé osoby, ale osob pana premiéra a pana prezidenta. Jsou to osobní útoky, které vygradovaly příspěvkem na sociálních sítích, kam po smrti předsedy Senátu pana Kubery dal fotku Miloše Zemana s popiskem smrt je popleta,“ řekla Kořanová Radiožurnálu.

O případném odvolání člena rady by musela rozhodnout sněmovna jako celek. Podle Šarapatky se jedná o obchod premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO, Hradu a komunistů. Dlouhodobě se jim údajně nelíbí, že Šarapatka televizi brání v radě před jejich tlaky a útoky na zpravodajství a publicistiku.

Sněmovna zvolila minulý týden do patnáctičlenné Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý. Část sněmovní opozice výsledek volby označila za ohrožení nezávislosti ČT.

Šarapatka byl poradcem Miloše Zemana v době, kdy byl premiérem. Soud letos v únoru pravomocně rozhodl o tom, že stát se musí omluvit za Zemanův výrok o Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády odešel po dohodě.

Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze. Ministerstvo financí ale proti rozsudku podalo dovolání, a spor se tak dostal k Nejvyššímu soudu.

Nikola Kopáčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme