Šéf prezidentovy ochranky Šiman předpisy neporušil, rozhodlo Policejní prezidium

Končící ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Zdeněk Šiman neporušil právní ani vnitřní předpisy, řekl České televizi první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Šiman čelil kárnému řízení, policii opouští z osobních důvodů ke konci února. Televize ve čtvrtek také uvedla, že Policejní prezidium na Šimanovo místo vypsalo výběrové řízení, vybrat nového šéfa útvaru chce do konce května.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s ochrankou (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února. Podle České televize (ČT) ve čtvrtek ve funkci skončil také Šimanův náměstek Vladimír Mach.

Vedením útvaru ochrany prezidenta byl pověřen bývalý vyšetřovatel v kauze Metyl Martin Baláž a dosavadní další náměstek útvaru Radim Kincl.

Šéf prezidentovy ochranky Šiman z osobních důvodů končí u policie, nástupce není známý

Číst článek

V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru. Připustil ji nedávno také prezident Miloš Zeman. „Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo,“ cituje ČT Vondráška.

Šiman útvar ochrany prezidenta vedl od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Šimanovu jmenování předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.

O šikaně u útvaru v minulosti informovala média. Opustila jej řada pracovníků. Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě „celé řady věcných důkazů“ uznává, že v jeho ochrance „možná opravdu došlo k šikanování“. Dodal, že se Šimanovým odchodem zabývá. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce," uvedl tehdy.

Server Aktuálně.cz loni v srpnu napsal, že hospodařením útvaru se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia. Policejní mluvčí Eva Kropáčová na počátku února uvedla, že s jedním policistou z útvaru ochrany prezidenta je vedeno kázeňské řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme