Menšinová role ve vládě je pro ČSSD výhodná, většinovou jsme nezvládli, tvrdí Škromach

ČSSD ve vnitrostranickém referendu rozhoduje o vstupu do vlády s hnutím ANO a tento týden bude zřejmě zásadní. Zapojit se totiž má velké množství místních organizací, dosavadní výsledky prý vyznívají těsně ve prospěch koaličního projektu. Zatímco sociální demokrat Zdeněk Škromach zdůrazňuje, že je role menšinového partnera pro stranu výhodná, předseda spolku Idealisté.cz Radim Hejduk namítá, že ANO nic nebrání ČSSD využít k získání důvěry.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach z ČSSD | Zdroj: Český rozhlas

„Role menšinového partnera je v tuto chvíli pro sociální demokracii výhodnější. Většinovou roli jsme v minulé vládě nezvládli, ač ta vláda byla úspěšná,“ říká někdejší sociálně demokratický ministr a senátor Zdeněk Škromach.

V opozici podle něj ČSSD nemůže prosadit nic ze svého programu a ztratí se mezi ostatními subjekty. Pokud prý sociální demokracie chce za několik let vyhrát volby, musí voličům prezentovat konkrétní výsledky a zlepšit své odborné zázemí.

Za jeden z přínosů případné koalice považuje i eliminaci vlivu SPD na vládu. „A když pravicové opozici vadí, že by vláda měla být závislá na komunistech, tak co jim brání umožnit vznik menšinové vlády ČSSD a ANO?“ ptá se Škromach a zdůrazňuje, že sociální demokracie může z vlády kdykoli zase odejít.

Toaletní smlouva

„Uplynulé dny ukázaly, že ta takzvaná ďábelská koalice funguje pořád,“ oponuje předseda spolku Idealisté.cz Radim Hejduk s odkazem na vyřazení bodu o kauze Novičok z jednání sněmovny hlasy poslanců ANO, KSČM a SPD.

Zastánci vstupu do vlády prý argumentují principy spolupráce a pojistkami. „Papír, na kterém je to napsané, může posléze sloužit jako toaletní. Andreji Babišovi nic nebrání ČSSD využít k získání důvěry, po půl roce řekne, že je nekompetentní, vymění čtyři z pěti ministrů a vláda bude opřená o KSČM a SPD,“ zamýšlí se Hejduk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měla by ČSSD vstoupit do vlády s hnutím ANO?

Zároveň připouští, že se sociální demokracii podařilo do programového prohlášení prosadit dobré priority, je jich ale prý málo a vadí mu i vágní formulace, které považuje za nebezpečné. Například to, že zákon o sociálním bydlení „spojí poskytnutí sociálního bytu se soustavnou sociální a výchovnou prací“.

„Představuji si ministryni pro místní rozvoj, jak chodí po bytech a dává hodiny etikety,“ komentuje Hejduk. A zatímco Škromach oceňuje, že ČSSD získala resort práce a sociálních věcí, který označuje za vlajkovou loď strany, Hejduk namítá, že ANO bude mít premiéra a ministra financí: „Co potom chceme na ministerstvu práce a sociálních věcí dělat?“

Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme