Švédsko 1:0 Norsko

Zdeněk Škromach nevyloučil razantní řešení uvnitř koalice

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross by dnes měl oznámit, kdy se kvůli rozepřím ve vládní koalice sejde s lídrem lidovců Miroslavem Kalouskem a šéfem unionistů Pavlem Němcem. Místopředseda vlády a ČSSD Zdeněk Škromach ráno v Radiožurnálu naznačil možnost překvapivého řešení krize kolem premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Zdeněk Škromach | Foto: Ondřej Kalášek

Původně měla být širší schůzka koalice dnes, Gross ji ale zrušil a rozhodl se místo toho s koaličními partnery jednat zvlášť.

Grossův dosavadní vnitrostranický rival, místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach nevylučuje razantní řešení: jak dnes ráno řekl Radiožurnálu, zatímco pnutí uvnitř koalice nebude mít pro nejsilnější vládní stranu fatální následky, nemusí to stejně platit i pro jejich partnery z KDU-ČSL: "My samozřejmě během dneška ještě budeme jednat o celé záležitosti. A myslím si, že přijdeme s poměrně progresivním řešením - a možná že i pan Kalousek a jeho kolegové se budou divit."

Ve sněmovně proto dopoledne zasedl poslanecký klub ČSSD. Kvůli tomu byla přerušena schůze doní komory parlamentu. Sociálně demokratičtí poslanci se radí s vedením své strany o dalším postupu. "Poradíme se s poslaneckým klubem a oznámíme veřejnosti, jaké bude naše stanovisko a jaký bude další postup sociální demokracie," oznámil předseda klubu Michal Kraus.

Lidovci včera nepřímo vybídli Lidový dům, aby navrhl místo Stanislava Grosse jiného premiéra. Pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra, je KDU-ČSL připravena ke "vstřícným dohodám", aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci. Lidovci současně oznámili , co po Grossovi žádají: má věrohodným způsobem uspořádat své finanční závazky tak, aby z osobního problému nemohl být činěn problém politický. Dále chtějí, aby se premiérova manželka vzdala podnikání a koaliční strany měly povinnost zveřejnit své finanční závazky přesahující 30 milionů korun.

Odpoledne se na premiéra v rámci interpelací, které začínají ve 14:30 hodin znovu chystají poslanci opoziční ODS. "Máme se stále nač ptát," potvrzuje jejich předseda Vlastimil Tlustý: "Ty otázky se budou týkat podstaty problému, to znamená v principu souladu rozsahu majetku k příjmům rodiny Grossovy v uplynulém období, ručení za půjčky atd., ale budou dnes už i témata další."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme