Stíhaný soudce Sovák nedorazil k výslechu, skončil na psychiatrii

Hospitalizován na psychiatrii. S takovou omluvenkou podle serveru Seznam Zprávy nedorazil stíhaný exsoudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák ke čtvrtečnímu výslechu. Událostem předcházel rozhovor, který poskytl serveru iROZHLAS.cz. Vyjádřil se v něm k jednotlivým větvím své korupční kauzy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vedl jsem jen blbé kecy,” popsal pro server iROZHLAS.cz obviněný Zdeněk Sovák odposlechy, které ho dostaly na začátku prosince do vazby. Obsáhlé interview s bývalým soudcem Vrchního soudu v Praze vzniklo v pondělí a vyšlo ve čtvrtek. 

Stíhaný soudce Sovák promluvil. ‚Vedl jsem jen blbé kecy,‘ říká o odposleších, které jej dostaly za mříže

Číst článek

Právě výstup z bezmála tříhodinového povídání zalarmoval kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří hned začali jednat. 

Sedmdesátiletému Sovákovi podle informací Seznam Zpráv přinesli ve čtvrtek ráno, krátce po vydání rozhovoru, pozvánku k výslechu. Na ten se měl dostavit v 11 hodin.

Jenže do výslechové místnosti nedorazil. Důvod? Přitížilo se mu. Podle serveru se zhroutil a skončil na psychiatrii, kde stráví nejméně několik dalších dní.

„Mám povinnost mlčenlivosti, neřeknu vám k tomu vůbec nic konkrétního. Jen obecně to, že můj otec se vyšetřování nevyhýbá a nedělá žádné obstrukce,“ reagoval pro Seznam Zprávy Ondřej Sovák, soudcův syn a zároveň obhájce. 

Tinnitus a nespavost?

Návštěvu psychiatrie přitom Sovák plánoval už na středu, jak v pondělí popsal pro iROZHLAS.cz. „Při plánovaných výsleších jsem se odmítl k některým věcem vyjadřovat. Prostě proto, že si na ně objektivně nepamatuji. Nevím, že jsem takové věci vykládal, přestože nechci zpochybňovat, že něco takového zaznělo. Neříkám, že to jsou padělané odposlechy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Pětice obviněných

Obvinění v kauze čelilo celkem pět lidí. Kromě Sováka je to jeho neformální asistent Milan Bíba, arménský podnikatel Gagik Tonyan a Bíbova partnerka Charlotte Mulénová.

Obviněný byl i právník Jiří Teryngel, ten už si však díky dohodě o vině a trestu vyslechl pravomocný rozsudek. Okresní soud v Berouně mu dal milionový finanční trest. Na svou žádost ještě před vyslechnutím rozhodnutí skončil v advokacii. „Nechtěl jsem dělat ostudu,“ vysvětlil pak své rozhodnutí pro server iROZHLAS.cz.

Přiblížil, že jeho psychické problémy odstartoval tříměsíční pobyt ve vazbě. Z té ho soud propustil na začátku března. „Přes velmi slušné zacházení jsem dostal ve vazbě covid, zřejmě od příslušníka eskorty. Pak jsem měl nějaký kolaps při prvním výslechu a podobně. Třikrát jsem v Ruzyni krátkodobě omdlel a při jednom z těch omdlení jsem prostě spadl se železnou židlí a třísknul jsem se do hlavy,“ popsal bývalý soudce. 

Od té doby mu prý šumí v uších: „Je to nějaký tinnitus. Není úplně příjemné, když vám to piští pořád. Jste-li ve vazbě a máte koluzní důvod, tak vás sledují stále kamerami.“

I kvůli tomu má prý po návratu do běžného života problémy se spánkem. „Mám dny, kdy vůbec nespím. Tři až čtyři v týdnu. Nebo spím dvě hodiny, proberu se a neusnu. K psychiatrovi kvůli tomu chodím pravidelně,“ popsal soudce s tím, že užívá léky a psychiatra zatím navštívil asi dvakrát. 

Na závěr ale upozornil, že psychické problémy nechce využít k tomu, aby se vyhýbal trestnímu řízení. „Tohle je spíš argument, že nejsem schopen se vyjádřit k některým věcem,“ ubezpečil bývalý soudce. 

Metrostav a další

Sovákovo obvinění úzce souvisí s druhou větví kauzy pravomocně odsouzeného Davida Ratha, ve které byl loni v lednu pravomocně odsouzený stavební gigant Metrostav. Sovák měl podle obvinění společně se svým známým Milanem Bíbou nabízet firmě, že ovlivní odvolací rozsudek v její prospěch, a to za 50 milionů korun. První část úplatku - 1,5 milionu korun, si přitom převzali. Peníze byly ale nastrčené od kriminalistů.

Nechal se soudce Sovák uplatit obrazem pro turisty? ‚Byl pro Bíbu, stál asi 15 tisíc,‘ tvrdí stíhaný malíř

Číst článek

Sedmdesátiletý Sovák ale - opět podle policie - plánoval ohnutí rozsudků i v dalších věcech. Za ‚cinknutý‘ verdikt si měl vzít například obraz Staroměstského náměstí od arménského malíře a podnikatele Gagika Tonyana. To ale soudce popírá, o pravém původu obrazu prý nevěděl. 

„Chtěl jsem ho vrátit Bíbovi, který mi řekl, že je to jeho obraz. Neřekl, že mi ho posílá Tonyan. Prostě řekl: ‚Dostal jsem obraz, tak ti ho tady dávám‘,“ nabízí Sovák svůj výklad příběhu. 

Od známého advokáta Jiřího Teryngela pak Sovák přijal stotisícový úplatek v tašce se zvěřinou, což serveru iROZHLAS.cz přiznal. Podle svých slov se ale rozhodl, že peníze hned vrátí. „Měl jsem ho poslat do pr***e rovnou,“ okomentoval Teryngelův požadavek. Sovák měl požádal některého z kolegů o bližší prostudování spisu jednoho z advokátových klientů.

Podle kriminalistů však bývalý soudce peníze vrátil až o měsíc a půl později - 15. července loňského roku. Se svým neformálním asistentem to pak měl probrat v restauraci Ztracený ráj. „Přišel jsem o kšeft,“ prohlásil podle policie před Bíbou s tím, že peníze Teryngelovi vrátil.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme