Korupční kauza na vrchním soudu: státní zástupce obžaloval bývalého soudce Sováka a další čtyři lidi

Státní zástupce Zdeněk Štěpánek z Vrchního státního zastupitelství v Praze obžaloval exsoudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další čtyři lidi. Sovák chtěl podle policie za peníze ovlivňovat soudní rozhodnutí. Údajně dokonce nabízel společně se svým známým firmě Metrostav, že ovlivní rozsudek v její prospěch za 50 milionů korun. Bývalý soudce situaci nechtěl komentovat. 

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na začátku předloňského prosince detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili exsoudce Zdeňka Sováka z údajného ovlivňování verdiktů Vrchního soudu v Praze. Po necelých dvou letech státní zástupce Zdeněk Štěpánek bývalého soudce a další čtyři lidi obžaloval.

Stíhaný soudce Sovák promluvil. ‚Vedl jsem jen blbé kecy,‘ říká o odposleších, které jej dostaly za mříže

Číst článek

„K vašemu dotazu sděluji, že státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal dne 23. 11. 2022 k Městskému soudu v Praze obžalobu v trestní věci týkající se ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze,“ uvedl pro Radiožurnál.

A doplnil, že obžalobu podal na celkem pět obviněných osob kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, nadržování, nepřímému úplatkářství, podplácení a legalizaci výnosu z trestné činnosti. „Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší,“ napsal státní zástupce.

Kromě bývalého soudce mezi obviněnými figuroval ještě Sovákův známý Milan Bíba, arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, soukromý detektiv Robert Plevač a Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová.

Sovák nechtěl vývoj případu komentovat. „Prosím vás pěkně, nebudu se s vámi vůbec bavit. Řídím se pokyny svého obhájce, abych naprosto nekomentoval média. Omlouvám se vám,“ řekl.

Tonyanův obhájce Blend Raji tvrdí, že role jeho klienta v případu „je podružná“. „Nemyslím si, že bude odsouzen,“ dodal. Vyjádření dalších obžalovaných Radiožurnál shání.

Sto tisíc od advokáta

Nejzávažnější ze Sovákových obvinění se týká společnosti Metrostav. Bývalý soudce měl společně se svým známým Bíbou nabízet firmě, že v její prospěch ovlivní rozsudek ve druhé větvi kauzy expolitika Davida Ratha. A to za 50 až 150 milionů korun. Metrostav ani nikdo z firmy v kauze obviněn není.

„S nabídkou byla firma skutečně několikrát kontaktována a uvědomila o tom odpovědné orgány,“ řekl k tomu tehdy serveru iROZHLAS.cz mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Metrostav je jen jednou z částí Sovákova případu. Exsoudce je také stíhán za to, že převzal úplatek ve výši sto tisíc od advokáta Jiřího Teryngela.

Vymlouvání na psychické problémy soudci Sovákovi nepomohlo, jeho vyšetřování běží dál

Číst článek

Zdeněk Sovák dosud policistům tvrdil, že se žádné korupce nedopustil. Jenže advokát Teryngel se k tomu během vyšetřování přiznal a nedávno pro něj Okresní soud v Berouně schválil dohodu o vině. Ze soudní síně kvůli tomu Teryngel odešel s milionovým finančním trestem.

Podle nedávného zjištění Radiožurnálu navíc policie Sováka znovu obvinila. Tentokrát kvůli podezření, že neoprávněně získával údaje z neveřejných informačních systémů.

„Jedna z obviněných osob je nově trestně stíhána též pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, a to v souvislosti s neoprávněnými lustracemi v neveřejných databázích,“ potvrdil státní zástupce Štěpánek s tím, že toto vyšetřování je vedeno samostatně.

Soudce od počátku svoji vinu odmítá. V rozsáhlém rozhovoru pro Radiožurnál tvrdil, že jen vedl „blbé kecy“ či se „chvástal“.

„Ne, to byly kecy. Byly to kecy. Protože jsem byl ožralý jako Dán. Dozvídal jsem se o tom z odposlechů. A bylo to prostě chvástání,“ řekl loni v červenci reportérovi Radiožurnálu.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme