Ve věku 97 let zemřel potomek hraběcího rodu Zdeněk Sternberg, vlastník hradu v Českém Šternberku

V úterý zemřel Zdeněk Sternberg, doyen významného českého hraběcího rodu Sternbergů a vlastník hradu v Českém Šternberku na Benešovsku. Bylo mu 97 let. Jeho úmrtí oznámila kastelánka Českého Šternberku Zuzana Míková.

Český Šternberk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Sternberg, doyen významného českého hraběcího rodu Sternbergů zemřel ve věku 97 let | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Sternbergův osud plně odráží nedávnou historii Československa. Byl vychován jako dědic panství na hradu Český Šternberk. Za nacistické okupace byla jeho rodina pronásledována a po znárodnění hradu v roce 1948 pracoval na šachtě, sloužil u Pomocných technických praporů a později pracoval například jako kulisák. V roce 1968 emigroval do Rakouska, po roce 1989 dostal hrad v restituci zpět. A jak sám řekl v roce 2015 pro Český rozhlas Dvojka, jeho údržbu vnímal více jako hospodaření než podnikání.

„Tady nejde o zisk, ale všechno, co hrad vydělá, jde zase do něj,“ uvedl Sternberg v rozhovoru.

Zdeněk Sternberg a Tomáš Černý při natáčení | Foto: Martin Groman

Kořeny hraběcího rodu Sternbergů sahají až do 12. století. Zdeněk Sternberg se narodil 15. srpna 1923 jako druhé z devíti dětí Jiřího hraběte Sternberga a jeho manželky Kunhuty hraběnky Mensdorff-Pouilly. Na gymnáziu maturoval za druhé světové války a po znovuotevření vysokých škol studoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, ovšem z politických důvodů nebyl puštěn k promoci.

Doly, divadlo a emigrace

Po roce 1948 pomohl několika lidem ilegálně přejít hranice. Pět let nuceně strávil v karvinských dolech, z toho dva roky jako příslušník Pomocných technických praporů. Od roku 1956 pracoval jako kulisák v Karlínském hudebním divadle, kde se vypracoval až na jevištního mistra.

Mezi lety 1957 až 1961 působil z donucení jako agent StB s krycím jménem Hrabě, aniž by ovšem tajné policii sdělil cokoliv užitečného, takže ta s ním nakonec spolupráci sama zrušila. Po své emigraci do Rakouska v roce 1968 se postupně vypracoval na zástupce ředitele potravinářského koncernu.

Po listopadové revoluci se Zdeněk Sternberg vrátil do Československa, kde v roce 1992 restituoval rodový majetek včetně starobylého hradu Český Šternberk, jejž po dalších téměř 30 let rekonstruoval a zveleboval. Na hradě bydlel se svou manželkou Alžbětou, s níž má syna Filipa. V roce 2005 prezident Václav Klaus udělil Sternbergovi medaili Za zásluhy.

Zdeněk Sternberg | Foto: Martin Groman

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme