Zdeněk Svěrák zažaluje blok Hlavu vzhůru! kvůli volební hymně

Spor o volební hymnu bloku Hlavu vzhůru! skončí u soudu. Herec a scénárista Zdeněk Svěrák podá na uskupení Jany Bobošíkové žalobu za krádež duševního vlastnictví. Výraz "metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero! použil v písni bývalý poslanec ODS Tomáš Úlehla, který za blok Hlavu vzhůru kandiduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák | Foto: Jan Sklenář

Žalobu podá podle Svěráka jeho právník už dnes.

„Připomíná to dvě česká slova: metelit a blesk. Čili utíkat, metelit rychlostí blesku. My jsme to pokládali za dobrý vtip – a zřejmě je, když tak zlidověl. Ale to neznamená, že to pořád není naše duševní vlastnictví. A nikomu nedovolíme, aby ho využíval třeba ve volebním boji,“ říká Svěrák.

Šéfka bloku Jana Bobošíková na tom nic špatného nevidí: „Tu píseň složil pan Úlehla, mně se velmi líbí a opravdu nevím nic o tom, že by metelesku blesku byl nějaký patentovaný výraz pana Svěráka. Já jsem byla informována, že metelesku blesku se na Moravě říkalo dávno předtím, než vznikl ten film,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu informovala redaktorka Věra Masopustová.

Spojení metelesku blesku prý Tomáš Úlehla používal už jako malé dítě při hře na kouzelníka jako zaklínadlo - místo abraka dabra - metelesku blesku. Původ sousloví je podle něj na Moravě - konkrétně na Valašsku.

„Já vůbec nechápu, proč ‚metelesku blesku, pojďme pomoct Česku‘ (slova předvolební hymny volebního bloku Hlavu vzhůru – pozn. redakce) se vyskytovalo v nějakém filmu. Já do kina nechodím, na filmy se nedívám. Ale bude mi to muset někdo podrobně vysvětlit. U nás se to používá v rodině, na pískovišti, na Valašsku tak dlouho, že bych skoro řekl, jestli to pan Smoljak se Svěrákem neslyšeli na Valašsku a nepoužili to, a teď to vydávají za duševní vlastnictví.“

Jeho vysvětlení Zdeněk Svěrák nevěří: „Já teda nejsem Moravan, ale nepostřehl jsem u Moravanů prvky rumunštiny. Nikdy jsem netušil, že by na Moravě mohlo být zaklínadlo metelesku blesku. To skutečně je, nezlobte se, hloupost a výmluva.“

Tomáš Úlehla ani Jana Bobošíková kvůli sporu se Zdeňkem Svěrákem předvolební hymnu volebního bloku Hlavu vzhůru nestáhnou. Počkají si, až co na to soud.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme