Zdeněk Svěrák zve na akademii Centra Paraple. Odvysílá ji i Radiožurnál

Dnes v devět hodin večer se uskuteční další Dobročinná akademie Centra Paraple. V přímém přenosu ji odvysílají Česká televize i Radiožurnál. Benefiční akci opět uvede Zdeněk Svěrák, který slibuje hlavní hvězdy večera – Radůzu a Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Svěrák, jeden ze zakladatelů Centra Paraple, při Dobročninné akademii | Foto: Centrum Paraple

„Radůza málokdy někam přijde. A ještě přivítáme slepého klavíristu a skladatele Honzu Jareše,“ dodává prezident Centra Paraple a spoluautor akademie.

Loni se během akademie vybralo na pomoc vozíčkářům 6 999 348 korun. Ředitelka Centra Paraple Alena Kábrtová věří, že se letos vybere ještě víc:

„Vím, že to vypadá neskromně, ale moc bychom to potřebovali. V Parapleti se snažíme hospodařit s penězi co nejúsporněji. Abychom si na pomoc vozíčkářům i sami přivydělali, pořádáme třeba zdravotní cvičení pro veřejnost, pronajímáme po večerech tělocvičnu, máme smlouvy se zdravotními pojišťovnami a něco dostáváme i formou grantů, ale na činnost Paraple to zdaleka nestačí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Centru Paraple a jeho Dobročinné akademii hovořila v Ranním interview jeho ředitelka Alena Kábrtová

Aby zajistilo pomoc vozíčkářům v takové míře, jako doposud, musí centrum získat více než 11 milionů v průběhu tohoto roku z darů lidí a firem.

„Náš provoz – to jsou pracovníci centra, terapeuti, asistenti a další. A ten technický provoz budovy – energie, opravy, servis přístrojů a pomůcek a občas doplňování nových, to stojí ročně při sebevětších úsporách okolo 28 milionů korun,“ vypočítává Alena Kábrtová.

Upozorňuje, že největší část z potřebných peněz Paraple vždycky získá právě díky Dobročinné akademii.

A dodává, že kromě hlavních hvězd lidé letos uvidí a uslyší další účinkující – Jana Kašpara, Jaroslava Uhlíře, dětský sbor Sedmihlásek, Pražský komorní kytarový orchestr nebo Vivaldianno.

Obecně prospěšná společnost Centrum Paraple pomáhá lidem ochrnutým po poškození míchy následkem úrazu nebo onemocnění v průběhu života a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci a najít cestu dál.
Pro ty, kdo by chtěli pomoci 30 korunami měsíčně během jednoho roku: DMS ROK PARAPLE na číslo 87777.

Centrum Paraple nedávno oslavilo 18. výročí založení. Jeho činnost se během let značně rozšířila – v současné době zajišťuje denně na ambulanci až 30 vozíčkářů.

Lidé mohou pomáhat Centru Paraple i během roku. Alena Kábrtová uvádí roční darovací SMS, která každého dárce stojí 30 korun měsíčně. Stačí jednorázově zaslat text „DMS ROK PARAPLE“ na číslo 87777 a centrum dostane každý měsíc 28 korun po dobu jednoho roku.

Kromě finančních darů pomáhají centru také dobrovolníci. Například absolvují s vozíčkáři takzvané Terapie v terénu. „Jezdíme po Praze a pro řadu vozíčkářů je to poprvé, kdy se dostanou do běžného prostředí mezi lidi – do divadla, do kina, na koncert, na nákup,“ popisuje Alena Kábrtová.

Libor Procházka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme