Zdeněk Tůma: Praha je v potížích, museli jsme jednat rychle

Řešení muselo být velmi rychlé. Při současných problémech jsme si nemohli dovolit měsíc váhání a agonie, vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál lídr pražské TOP 09 a loňský kandidát na primátora Zdeněk Tůma důvody, které vedly k neobvykle rychlé výměně ve vedení Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Tůma, zastupitel a lídr pražské TOP 09

Zdeněk Tůma, zastupitel a lídr pražské TOP 09 | Zdroj: ČTK

Máte vést finanční výbor, alespoň se o tom mluví jako o dohodě mezi Vaší stranou a ODS, ale nestál jste spíš o křeslo primátora? TOP 09 vyhrála v Praze volby.

TOP 09 vyhrála, z toho důvodu jsme před rokem aspirovali na místo primátora a většinu v radě, jak by odpovídalo volebním výsledkům, ale teď se nevedou povolební vyjednávání. Nejsme v roce nula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rychlý průběh jednání o nové pražské koalici objasnil v Ozvěnách dne lídr TOP 09 Zdeněk Tůma

Je nutné brát v úvahu, jaká jsou možná řešení. Jedno řešení by byla varianta, kterou bychom mohli nazvat primátorskou variantou, to znamená případná koalice s ČSSD.

Druhá varianta, pro nás neprimátorská, je spojení s ODS. Jsem toho názoru, že pro Prahu a pro TOP 09 je daleko přirozenější spojení s pravicovou stranou, tak jsme zvolili druhou variantu.

Co chcete prosadit jako předseda finančního výboru? Máte nějaké konkrétní úkoly nebo cíle, které chcete v nejbližší době splnit?

Konkrétních úkolů je celá řada, před námi stojí nesmírně těžký úkol dát dohromady rozpočet nejen na příští rok, ale i výhled na zbytek volebního období. Jak jsem dnes říkal na zastupitelstvu, Praha je ve velmi obtížné situaci, jsou tady kumulované závazky z minulosti na straně výdajů, a to nejenom pro příští rok, ale i pro roky další.

Podobně jako rozpočet České republiky nebo rozpočty dalších měst, v důsledku krize poklesla příjmová strana a je třeba hledat úspory a zároveň se snažit vybalancovat potřeby, které město má a ty rozhodně nejsou malé.

Vypadá to, že bude zrušen kontroverzní tendr na svoz odpadů. Máme očekávat další výsledky v oblasti tendrů, které nejsou úplně jasné a mohly být předražené?

Je tady jedna věc, která se táhne od začátku celý rok a nebyla dořešena, to je čistírna odpadních vod. Tam jsme od začátku tlačili alespoň na větší otevřenost výběrového řízení. V současné době se vedou jednání s Evropskou komisí. Tím, že jsme nebyli v exekutivní pozici, nemám podrobné informace, jak to momentálně vypadá.

Zdeněk Tůma z TOP 09 (stojící vzadu) během jednání zastupitelstva hl. m. Prahy | Foto: ČTK

To je další věc pro Prahu velmi klíčová a samozřejmě důležitá i z hlediska dopadů na rozpočet. Takových věcí bude víc, například v oblasti informatiky je řada projektů, na které je potřeba se podívat. Nejenom neslavně známá Opencard, ale i řada dalších investic v oblasti informačních technologií.

Věříte, že se Vám skutečně podaří s ODS v tomto najít společnou cestu. Přece jen část z nich ještě ráno nevypadala úplně nadšeně z koalice s TOP 09.

Odráží to rychlost toho procesu, ale my máme nepříliš dobrou zkušenost z podzimu loňského roku, kdy jsme vedli dlouhá jednání, která nikam nevedla. My jsme si byli vědomi toho, že pokud má být nějaké řešení, mělo by být rychlé. Při problémech, které před Prahou stojí, si nemůžeme dovolit měsíc nebo dva čekání, váhání a agonie.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme