Zdeněk Žák převzal ministerstvo dopravy. Chce zkontrolovat hospodaření ČD

Ministerstvo dopravy oficiálně převzal od svého předchůdce Zbyňka Stanjury nově jmenovaný ministr Zdeněk Žák. Do funkce ho uvedl premiér Jiří Rusnok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Zdeněk Žák | Zdroj: ČTK

Žák, který už na ministerstvu dopravy působil jako náměstek ministra Petra Bendla, například plánuje zkontrolovat hospodaření Českých drah. S prezidentem Milošem Zemanem sdílí nápad spojit ČD Cargo se slovenským Cargem.

Mezi Žákovy plány patří příprava silnice R35, paralely k dálnici D1. Oprava D1 je podle Žáka spíše záchrannou akcí pro čerpání peněz z evropských fondů.

Nový ministr by také chtěl změnit systém zadávání veřejných zakázek. Žák navrhuje, aby byli projektanti odměňováni za to, jak levně zakázky naprojektují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová mluvila v Odpoledním Radiožurnálu o prioritách nového ministra dopravy

Žák by také rád zvýšil bezpečnost na železnici. Drážní inspekce by v rámci svých možností měla hledat mezery v předpisech nebo se například zaměřit na přejezdy se špatným výhledem.

Končící ministr dopravy Zbyněk Stanjura několikrát otevřeně řekl, že jako poslanec ODS se bude ze všech sil snažit, aby Rusnokova vláda nevydržela. Připustil však, že resort dopravy potřebuje dlouhodobé vedení, a ne nového ministra tak často, jak je v Česku zvykem.

Květa Moravcová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme