Chorvatsko 0:0 Brazílie

Magistrát odmítl exhumaci Zdeny Mašínové starší. Zamítnutí vyzvednutí ostatků chce ještě řešit Pospíšil

Pražský magistrát nevyhověl žádosti Zdeny Mašínové exhumovat ostatky její matky na Ďáblickém hřbitově. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty a komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Exhumace není podle magistrátu možná bez prověření možností, jak by proces probíhal. Zamítnutí vyzvednutí ostatků bude chtít ještě řešit předseda TOP 09 a zastupitel Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil na koaličním jednání s Piráty a Prahou Sobě.

Praha (Aktualizováno: 19:00 15. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeňka Mašínová, manželka Josefa Mašína a matka Josefa, Ctirada a Zdeny Mašínových, na archivní fotografii z roku 1945 | Zdroj: Vozka, Jaroslav. Hrdinové domácího odboje. Praha: Práce, 1946. 152-[II] s. Tvář století; Sv. 3./Wikimedia Commons

Ministerstvo obrany udělilo Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

Matku Mašínů ocenili za protikomunistický odboj. Dostala osvědčení od ministerstva obrany

Číst článek

„Bez důkladného prověření možností, jak by proces exhumace v podmínkách hromadných hrobů na Ďáblickém hřbitově probíhal, bohužel Vaši žádost nejsme schopni splnit,“ píše se v dopise pražského magistrátu Zdeně Mašínové.

Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) ale dopis neznamená ze strany magistrátu definitivní ne. Podle ní je dopis z konce minulého roku, kdy bylo současné vedení města ve funkcích zhruba měsíc a mělo málo času na rozhodování. Navíc minulé vedení města prý nevypracovalo a nezanechalo žádné dokumenty.

Úcta k dalším obětem

„Začali jsme připravovat koncepci pohřebnictví a právě tohle by měla být jedna z věcí, která bude v koncepci řešena,“ uvedla Johnová.

„Pokud by se potvrdily informace o místě jejich (ostatků) uložení, rádi a s úctou k její památce povedeme diskuzi o jejich vyzvednutí. V místě je však podle našich informací pohřbeno několik tisíc anonymních obětí komunismu. Museli bychom proto mít absolutní jistotu, protože není možné rušit klid ostatních zesnulých a práva jejich potomků,“ doplnila Johnová.

Poznámka o nedostatku peněz v dopise se prý týkala varianty, kdy by muselo být vyzvednuto a identifikováno několik tisíc těl.

Postoj magistrátu bude chtít na jednání s koaličními partnery změnit europoslanec Jiří Pospíšil.

„Budu chtít, aby magistrát rozhodnutí změnil, je to ostudné a nepřijatelné. Paní Mašínová podle mých informací navíc ví, kde se tělo její maminky nachází, takže by to neměl být žádný problém,“ řekl.

Pokud se tak nestane, je připraven peníze na exhumaci sesbírat a zároveň přispět ze svého.

Matka bratří Mašínů byla posmrtně uznána jako aktivní bojovnice proti komun. režimu. Pražský magistrát ale zamítl žádost rodiny na exhumaci jejího těla z hromadného hrobu, a tím znemožnil její důstojný pohřeb. Budu tento požadavek řešit s historikem Petrem Blažkem a naším klubem.

11:59 – 15. 02. 2019

7 195

Exhumován byl i páter Toufar

V listopadu 2014 byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, kterého umučili komunisti.

Praha zaplatí exhumaci ostatků kněze Josefa Toufara umučeného komunistickou StB

Číst článek

Fakt, že skutečně jde o Toufarovy pozůstatky, potvrdili forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů.

V následujícím roce byly ostatky uloženy na hřbitově v Číhošti, kde Toufar působil. Z hlediska archeologie šlo podle expertů o první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.

Právě vyzvednutí ostatků kněze Toufara podle dopisu ukázala obtížnost procesu exhumace.

„Počínaje etickými otázkami, zda je reálné a správné exhumovat z hromadných hrobů pouze některé ostatky, až po technickou a finanční náročnost, která je zcela mimo možnosti magistrátu,“ píše se v dopise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme