Zdravé chovy na Orlickoústecku byly kvůli ptačí chřipce utraceny

Boj proti ptačí chřipce na Orlickoústecku úspěšně pokračuje. Drůbež ze zdravých chovů byla utracena. Včera se podařilo vyskladnit podestýlku z hal na farmě v Netřebech. Potom hasiči a vojáci prováděli mytí hal s následnou závěrečnou dezinfekcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace drůbežího chovu | Foto: ČTK

V Kosoříně "běžela" čtyřiadvacetihodinová lhůta, kdy musela být dezinfekce v halách aktivní. Ta skončila dnes ve čtyři hodiny ráno. Pak zemědělci v Kosoříně začali s vyvážením podestýlky. Vyvážení potrvá pravděpodobně do středy.

Podle mluvčí hasičů Pardubického kraje Venduly Horákové byla v Zářecké Lhotě drůbež již vybita. Na místě vojáci dávali drůbež manuálně do kontejnerů. Jelikož nebyl prokázán virus ptačí chřipky a jednalo se o zdravé chovy, neprobíhala plošná dekontaminace.

V Loučce byly drůbeží farmy zaplynovány. I tady se jednalo o likvidaci zdravých chovů. V Loučce se prováděla stejná dekontaminace techniky i osob jako v Zářecké Lhotě. Ve 20 hodin ukončil činnost krizový štáb.

Obce zasažené ptačí chřipkou čeká karanténa. V případě, že se podaří úspěšně zlikvidovat ohniska virové nákazy na Choceňsku, pro občany postižených lokalit vše nekončí. Ještě celý měsíc bude okolí právě likvidovaných drůbežích farem pod dozorem veterinářů.

"Až to všechno skončí a v průběhu druhé půlky příštího týdne proběhnou i následné desinfekce, tak se počítá někdy od konce příštího týdne třicetidenní lhůta, která začne znovu odpočítávat pro tuto oblast karanténní období. Pokud skočí úspěšně, nechci to zakřiknout, tak bychom se mohli z této nešťastné situace vymotat," dodal předseda bezpečnostní rady Pardubického kraje Roman Línek.

Vilém Janouš, Petra Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme