Zdravě se stravuje jen necelá polovina českých dětí, nejčastěji se vynechávají svačiny

České děti se stravují nezdravě. Správně by měly jíst pětkrát denně, to ale dodržuje jen necelá polovina z nich. Vyplývá to z průzkumu iniciativy "Vím, co jím a piju", který se zaměřil na stravování a především na význam svačin pro mladší školáky. Vynechávání přesnídávek totiž může u dětí vést k vážným zdravotním problémům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miska s jablky | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Vhodný jídelní režim by se měl skládat ze tří hlavních jídel a dvou svačin. Ty mají podle nutriční specialistky Karolíny Hlavaté tvořit 5 až 10 procent z celkového denního energetického příjmu. Rodiče podle ní úlohu svačin podceňují.

„Nejdůležitější pro ně je, aby svačina chutnala, byla rychle připravená, a samozřejmě hledí i na cenu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O stravování českých dětí se zajímal Miroslav Petráček

Svačiny mají doplnit energii a zachovat vyrovnanou hladinu cukru. Dítě pak v průběhu dne nemá pocit hladu a má dostatek energie. Jak říká výživový poradce Petr Havlíček, pravidelné svačiny pomáhají také k tomu, že neklesá fyzická výkonnost a koncentrace.

Téměř polovina dětí podle průzkumu nedodržuje správnou frekvenci příjmu potravy. Podle Karolíny Hlavaté vynechávají hlavně odpolední svačiny.

„Kdo vynechává odpolední svačiny, tak má mnohem větší riziko večerního přejídání, dojídání se nevhodnými potravinami, hrozí obezita.“

Děti, které nesvačí, mohou mít horší školní výsledky, hůř se soustředí, jsou více unavené. U dětí, které sportují a jsou hladové, se navíc zvyšuje i riziko úrazů. Podle průzkumu nesvačí odpoledne čtvrtina školáků, přestože mají svačinu připravenou.

Proč děti nezdravě a nepravidelně jedí? Podle Petra Havlíčka je chyba v rodičích.

„Já se ve své praxi setkávám s tím, že většina hodně zaměstnaných dospělých je ráda, že sní dvě až tři jídla za den. A pokud dítě od malička vnímá, že takto se stravuje tatínek i maminka, tak pochopitelně nebude svačinám přikládat zásadní význam.“

Průzkum ukázal i další chyby rodičů. Každé desáté dítě si podle něj svačinu opatřuje samo. Od rodičů jen dostane peníze a ti pak vůbec netuší, co si jejich potomek kupuje.

Miroslav Petráček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme