Zdravotně postižení chtějí znát podrobnosti o změnách u sociálních karet

Sociální karty na výplatu dávek mají být dobrovolné - trvá na tom premiér Petr Nečas. Zdravotně postižení ale chtějí slyšet, jak bude celý systém v praxi fungovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dávky státní sociální podpory (ilustrační foto)

Dávky státní sociální podpory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása o tom dnes bude mluvit s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.

„Pokud si kartu nevyzvednou, tak zatím pozastavujeme výplatu, to znamená nevyplácíme, ale že by o dávky přišli, to nepředpokládám,“ řekla Müllerová.

Premiér Petr Nečas trvá na tom, aby takzvané sKarty nebyly povinné a už se kvůli tomu sešel s vedením České spořitelny, která má vydávání karet na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj kanceláře ombudsmana k právu nepoužívat sKartu přiblížila v Ranním interview vedoucí jejího právního oddělení Kateřina Valachová

Česká spořitelna na změny podmínek přistoupila, a karta by tak měla sloužit jako průkazka. Povinně by se měla používat jenom při podezření na zneužívání dávek.

„Na základě této předběžné dohody, kterou mám s panem generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou, je možné v tuto chvíli koncept povinné sKarty považovat za mrtvý,“ oznámil Nečas.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása uvítal, že takzvané sKarty budou oproti původním plánům dobrovolné, chce ale slyšet konkrétní představy vlády.

„Já si nedovedu představit, jak to bude dobrovolné, když Česká spořitelna má nějakou smlouvu na sKarty,“ namítá.

Podle něj bude muset dojít k nějaké úpravě zákona tak, aby bylo řečeno, že je pouze nějaká identifikační karta. „Pak ale nevidím důvod, proč by to mělo být přes Českou spořitelnu,“ dodává.

Ombudsman má výhrady i vůči novému nastavení

Proti povinným kartám se postavil i ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj k tomu nemůže lidi nikdo donutit a stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem - tedy převodem na účet nebo složenkou.

Rozporuje i nové rozhodnutí, které včera potvrdil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu i Pavel Kysilka. Totiž že ti, co bankovní účet nemají, si budou moct nechat peníze poslat hotově nebo složenkou domů. Za službu ale zaplatí.

sKarta bude povinná a za poslání hotovosti lidé zaplatí, říká šéf spořitelny

Číst článek

Varvařovskému také vadí, že při platbě sKartou se pokladní dozví typ postižení nebo tam má rozvedené další citlivé údaje. „Ombudsman toto nepovažuje za legitimní z hlediska ochrany osobních údajů a z hlediska práva na soukromí každého občana,“ uvedla vedoucí právního oddělení kanceláře ombudsmana Kateřina Valachová.

Koncept sKarty byl podle Valachové ombudsmanem kritizován od samého počátku: „Ombudsman se vymezoval zejména vůči využití sKaret vůči příjemcům státní sociální podpory.“ Velká část dávek je totiž vyplácena jako rodičovský příspěvek nebo jako příspěvek na péči – seniorům a zdravotně postiženým.

Rada zdravotně postižených podala kvůli sKartám trestní oznámení na bývalého ministra práce Jaromíra Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišku. Když vyhlásili, že kdo si kartu nevyzvedne, nedostane sociální dávky, dopustili se podle rady vydírání.

Petr Medek, Lucie Maňourová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme