Zdravotně postižení chystají další happening proti sKartám

Zdravotně postižení dnes uspořádají další ze svých protestů proti sKartám. Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí chystají happening za ukončení projektu sociálních karet. Proti sKartám se opakovaně staví i vláda, která požaduje jeho zastavení. Národní radě osob se zdravotním postižením vadí i to, že se hendikepovaní museli sKartami prokazovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening Národní rady osob se zdravobním postižením před ministerstvem práce a sociálních věcí proti zavádění sociálních karet | Zdroj: ČTK

Vedle sKaret chtějí hendikepovaní upozornit i na přísnější pravidla, podle kterých se posuzuje míra postižení.

Novela zákona o poskytování dávek zdravotně postiženým platí od loňska. Pro Zdenu Cupkovou, která v mládí přišla o dolní část nohy, znamená, že teď může přijít i o výhody průkazky ZTP pro hendikepované.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech handicapovaných proti sKartě informoval redaktor Martin Drtina

„Ty průkazy se budou odebírat při kontrolách. A u nás, kteří jsme staří a kteří máme průkazy na doživotí, protože nikdy nikoho nenapadlo, že by mi ta noha třeba dorostla, tak nám to platí do konce roku 2015,“ říká žena.

S autem by pak už nesměla do zakázaných zón ani na vyhrazená parkovací místa. Legitimace se nově udělují podle míry závislosti hendikepovaného na druhých.

„Imobilní je podle nich ten, který není schopen zvládat pohybovat se chůzí krok za krokem v dosahu alespoň 200 metrů, používat dopravní prostředky včetně bariérových. Imobilní v podstatě v tomto státě není vůbec nikdo,“ konstatuje Cupková.

Hendikepovaní požadují konec sKaret

Právě tyto průkazky bude národní rada zdravotně postižených na happeningu rozdávat. „Budou to ty původní průkazy, které ještě mnohde platí, většina lidí se zdravotním pojištěním je ještě má. Budou rozdávány samozřejmě bez fotografie a osobních údajů,“ informuje předseda rady Václav Krása.

Sám si nedovede představit, že by sKarty mohly tyto průkazy nahradit, a požaduje okamžité zastavení celého projektu.

„V Poslanecké sněmovně je návrh Senátu na zrušení sKarty. My tento návrh podporujeme, protože si myslíme, že není jiná alternativa než skončit sKartu. A paní ministryně zatím, se nám zdá, se s touto věcí ještě úplně neztotožnila,“ dodává Krása.

Martin Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme