Zdravotně postižení se obávají nového způsobu hodnocení stupně závislosti

Zdravotně postižení si chtějí pohlídat nový způsob určování míry jejich závislosti a tím i výše příspěvku na péči.Změnu přinese sociální reforma, jejíž zákony bude po sněmovně projednávat Senát. Národní rada osob se zdravotním postižením proto spolupracuje na prováděcí vyhlášce k příslušnému zákonu. Jak by mělo určování míry závislosti od příštího roku vypadat popsal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Krása mluvil o protestu lidí s handicapem

Václav Krása mluvil o protestu lidí s handicapem | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Posuzování vychází z metodiky Světové zdravotnické organizace. Používá ho řada evropských států a je mnohem lepší než ten dosavadní systém v tom, že pohlíží na toho člověka jako na celek. Posuzuje ho v takzvaných celostních oblastech, celostních pohledech. Ten dnešní systém, kdy se posuzuje v podstatě tabulkově 236 různých úkonů, a ta možnost posouzení je jenom anebo nebo ne, vytváří situaci, kdy u těch hraničních stavů prostě není možné dostatečně objektivně, dostatečně zodpovědně ten zdravotní stav posoudit,“ uvedl Jaromír Drábek.

Zdravotně postižení požadují, aby jejich zdravotní stav nepřezkoumával jediný lékař, ale multidisciplinární tým, který by nehodnotil jen diagnózu ale konkrétní dopady postižení. Na splnění svých požadavků, jak řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, budou trvat.

„My spolupracujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí na prováděcí vyhlášce k posuzování míry závislosti a apelujeme na ministerstvo, aby v této věci vyšlo maximálně vstříc našim požadavkům. Jinak se obáváme, že řada lidí nemusí dosáhnout na příspěvek na péči, i když bude mít z našeho pohledu na něj nárok,“ řekl Václav Krása.

Ministr práce a sociálních věcí změnu hájí.

„Dnes například pro jednoho člověka potřebujeme tři různé zdravotní posudky pro různé účely. Od 1. ledna bude jenom jeden posudek. To znamená, že posudkovým lékařům se do určité míry uvolní ruce, ale samozřejmě nezastírám, že také to bude znamenat, že na jejich práci budou kladeny mnohem vyšší nároky,“ uvedl ministr.

Obavy z takzvaného nadstandardu

Sto korun za den pobytu v nemocnici je podle Národní rady osob se zdravotním postižením sociálně neúnosné. Postihne například lidi s duševním onemocněním, jejichž léčba trvá i několik měsíců. Stejně tak se lidé se zdravotním handicapem obávají zavedení takzvaných nadstandardů ve zdravotní péči. Podpoří proto všechny snahy, které povedou k ústavní stížnosti na zákon, který tyto změny zavádí.

„My se velmi obáváme toho, že právě zvláštní zdravotní péče, kterou my potřebujeme vzhledem k našemu zdravotnímu postižení, může být v řadě případů vnímána jako péče nadstandardní a můžou z ani být požadovány poplatky. To považujeme za věc, která by prakticky limitovala přístup ke zdravotní péči pro osoby se zdravotním postižením, a může to být věc velmi nebezpečná,“ vysvětlil Václav Krása.

To ale odmítá náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Podle něj bude po zavedení nadstandardů dál platit nárok pacienta na základní léčbu, která musí odpovídat zdravotnímu stavu pacienta a být v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy.

„To znamená v té prvotní fázi, obzvláště u závažných onemocnění, která se týkají našich postižených spoluobčanů, tak určitě bude lékař postupovat podle obecného nároku, a v tomto případě nebude užito té ekonomicky náročnější varianty, která musí být koneckonců stanovena naprosto přesným způsobem,“ řekl Petr Nosek.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme