Zdravotně postižení se obávají, že zdaněním hazardu přijdou o dotace loterijních společností

Věci veřejné prosadily zdanění hazardu, zdravotně postižení se teď bojí, že tím přijdou o peníze od loterijních společností. Ty teď odvádí část zisku na veřejně prospěšné účely, daně by ale měly jít rovnou do státní kasy. Proti této změně protestuje i Národní rada osob se zdravotním postižením, která tyto dotace využívá také.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Babák (VV) | Zdroj: ČTK

„Vláda nepřipravila jiný alternativní systém pro financování neziskových organizací,“ říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Hrozí podle něj, že by neziskové organizace mohly po novém roce přijít o více než tři miliardy korun. „Je to taková částka, že hrozí prakticky likvidace neziskového sektoru,“ dodává Krása.

Věci veřejné však už podle poslance Michala Babáka na stížnosti neziskových organizací zareagovaly.

„Budeme chystat pozměňovací návrh k jednotnému inkasnímu místu, který ten hazard dořeší,“ míní Babák. Obratová daň se podle něj bude rovnou přeposílat na sport, obce a postiženým. „To znamená, že nepůjde přímo do rozpočtu, ale přímo postiženým, kteří si to budou přerozdělovat,“ podotýká Michal Babák.

Podle ředitele dohledu nad loteriemi ministerstva financí Karla Korynty, to ale tak jednoduché nebude.

„To záleží na tom jaký systém rozdělování nebo přerozdělování se nastaví,“ říká Korynta. „Pokud bude možno tyto prostředky přesně vyjmout a přesně určit komu půjdou, pak je to samozřejmě možné, ale domnívám se, že těch potřebných je vždycky víc, a že ať je jakýkoliv systém, tak ne vždycky se na všechny dostane,“ vysvětluje.

Věra Pfeifferová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme