Zdravotní karty lidí z Bruntálska se znovu povalovaly v potoce

Desítky lidí z Bruntálska mohly přijít o údaje o svém zdravotním stavu. V potoce v Dětřichovicích se totiž znovu objevily zdravotní karty pacientů, včetně osobních údajů, anamnéz nebo prodělaných chorob. Policisté, kteří si už část dokumentů odvezli, odmítají, že napoprvé nevykonali práci pořádně a nesesbírali všechny materiály.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V potoce v Dětřichovicích se znovu objevily zdravotní karty s citlivými údaji | Foto: Jana Jeckelová

„Je tady razítko, jsou tu diagnózy. Tam je sklenička, držák na teploměru,“ nestačí se divit pan Miroslav z Dětřichovic a z potoka loví jednu zdravotní kartu za druhou. „Je tam soused, který bydlel tam, kde já. Je tam manželka jednoho kolegy, jsou tam známá jména. Dokonce tam byly rakoviny lidí, které znám,“ říká 65letý muž a ukazuje razítka na rozmáčených kartách.

Stopy vedou k bruntálskému doktorovi, který už je v důchodu a jeho ordinaci i s pacienty převzali jiní lékaři. Ke zdravotním kartám nalezeným v potoce se však nechtějí vyjadřovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V potoce v Dětřichovicích se znovu objevily zdravotní karty s citlivými údaji, zjistila reportérka Jana Jeckelová

Redaktorka Českého rozhlasu kvůli kartám s citlivými údaji také ihned kontaktovala policii. Zanedlouho se objevila hlídka a policisté vypadali překvapeně. Před několika dny si totiž z místa už nějaké dokumenty odvezli.

Dva policisté se brodí potokem a loví karty, které končí v pytli. Pavla Tušková z bruntálské policie však odmítá, že by svou práci napoprvé odvedli špatně: „My jsme určitě prošli ten potok, našli jsme tam po oznámení pytle s listinnou dokumentací. Zřejmě to tam někdo hodil do dalšího odpadu, tak jsme to nenalezli, ale nyní máme, doufejme, již všechny materiály.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár v Ranním interview Radiožurnálu

Kriminalisté zatím nevědí, kdo karty vyhodil. Případem už se zabývá také Úřad pro ochranu osobních údajů.

Končící praxe lékařů

Podobné situace nejsou sice časté, ojedinělé však také ne. „Je to tak dvakrát, třikrát do roka, kdy se setkáváme s dotazy od občanů, co mají udělat v situaci, kdy zjistili, že jejich dokumentace byla někde pohozená,“ říká prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Podle něj k podobným problém dochází zejména právě v okamžiku, kdy ambulantní specialista končí svou praxi. „On skončí a většinou příbuzní se zbavují ‚veškerého majetku‘, který najdou v ordinaci,“ poznamenává.

Přitom karty se mají minimálně pět let archivovat a vyhazovat se nesmějí. Odchod do důchodu nebo plánované uzavření ordinace se musí s předstihem oznámit krajskému úřadu.

„Stejně jako v případech náhlého zániku praxe, třeba úmrtím toho lékaře, přebírá podle platné legislativy odpovědnost za tu dokumentaci,“ tvrdí Jana Uhrová ze Sdružení praktických lékařů.

„Problém je v tom, že častokrát lékaři nejsou právně vzdělaní, a tudíž ani své příbuzné, pokud mají samostatnou praxi, nepoučí, že v případě nenadálé situace by měli zdravotnickou dokumentaci odevzdat na příslušný krajský úřad, referát odboru zdravotnictví,“ dodal Olejár.

Jana Jeckelová, Mirko Kašpar, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme