Zdravotní omluvenky Nečasové platí, rozhodl znalec. Po měsících odmítla u soudu vypovídat

Zdravotní omluvenky Jany Nečasové byly u soudu v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství oprávněné. Potvrdil to znalecký posudek. Nečasová tentokrát k soudu dorazila, využila však svého práva nevypovídat.

Praha (Aktualizováno: 14:19 11. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová, soud (archivní foto)

Petr Nečas a Jana Nečasová, soud (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pondělní jednání se kvůli možným utajovaným skutečnostem konalo za zavřenými dveřmi.

Nepřišla kvůli nemoci k soudu, na Klausově oslavě ale byla. Omluvenku Nečasové prověří znalec

Číst článek

Někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou, dříve Naygovou, doprovodil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 jako obvykle její manžel, expremiér Petr Nečas, který v případu figuruje jako svědek.

„Dnes probíhal výslech obžalované, odmítla vypovídat, a byly tedy přečteny protokoly z přípravného řízení a hlavního líčení," popsala předsedkyně soudního senátu Pavla Hájková.

Nečasová podle svého právníka Eduarda Bruny nevypovídala proto, že její předchozí výpovědi jsou prý perfektní. „Na jejich základě byla přece původně zproštěna, tak proč by dneska vypovídala? To by nemělo logiku," podotkl.

Jeho klientka podle něj nechce na svých stanoviscích nic měnit, stejně tak nechce navrhovat předvolání žádných nových svědků.

Verdikt by mohl padnout do Vánoc

Projednávání případu na jaře opakovaně zbrzdila omluvenka Nečasové, která zároveň trvala na své osobní účasti v soudní síni. Soud si proto vyžádal odborný posudek, který měl její stav zhodnotit.

„Z posudku vyplynulo, že první i druhá omluva byla adekvátní, že tam byly skutečně nějaké zdravotní problémy, které neumožňovaly účast u hlavního líčení. Důležité pro mě je v tuto chvíli to, že prognóza do budoucna je příznivá, že by se paní obžalovaná tedy měla nadále účastnit hlavního líčení bez problémů," shrnula Hájková.

Bruna nechtěl specifikovat, v čem zdravotní problémy klientky spočívají. Posudek má podle něj dvě části. „V první se říká, že ta její situace zřejmě mohla být taková, že se omlouvala, protože ta dokumentace tomu svědčí. A do budoucna, že se doporučují medikamenty, aby to znova nenastalo, tak, aby mohla chodit k soudu," doplnil.

Hlavní líčení bude v tomto týdnu pokračovat výslechem utajovaných svědků, v říjnu přijdou na řadu ostatní svědecké výpovědi. Rozsudek by soudkyně ráda vynesla do Vánoc.

Kauza Vojenského zpravodajství

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Obžaloba tvrdí, že zpravodajci sledovali na podzim 2012 na pokyn šéfky premiérova kabinetu Nečasové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž současná Nečasova manželka si tím chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch - premiérův rozvod.

Společně s Nečasovou jsou obviněni zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek, kteří uvádějí, že prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám o bezpečí premiérovy rodiny.

Obvodní soud se případem zabývá už potřetí. Předchozí dva osvobozující verdikty zrušil odvolací senát, který poté nařídil výměnu soudkyně Heleny Králové.

Nečasová čelí obžalobě také v kauze takzvaných trafik pro trojici poslanců z ODS, kterou soud projednává společně s jejím obviněním z krácení daní u luxusních darů. V lednu byla nepravomocně odsouzena za vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby lobbistovi Ivu Rittigovi k podmíněnému trestu v délce 1,5 roku. Její odvolání proti verdiktu projedná vrchní soud ve čtvrtek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme