Zdravotní pojišťovny a léčebny se přou o výši úhrad

Spor léčeben se zdravotními pojišťovnami o výši úhrad za péči o pacienty se jen tak nevyřeší. Kabinet o něm bude jednat až po vládních prázdninách. Premiér Jiří Paroubek informace dostal, má je i Poslanecká sněmovna. Na úterním jednání zařízení následné péče, psychiatrických a rehabilitačních léčeben to oznámila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Psychiatrická léčebna Bohnice

Celým sporem je ohrožena především péče o pacienty. Protože pojišťovny neplatí, hrozí úbytek personálu, nebude se zlepšovat prostředí v nemocnicích, ani zvyšovat mzdy zdravotníků. Zásadní problém je v tom, že zařízení následné péče mají podle ministerské vyhlášky dostat platby zvýšené oproti loňskému roku o třináct procent, ale nestalo se tak.

Neshoda je podle ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivana Davida už ve výkladu vyhlášky: "Pojišťovna může neuzavřít smlouvu se zařízením, které nesplňuje podmínky pro uzavření smlouvy, ale podle našeho výkladu žádný zákon, žádná vyhláška jim neumožňuje, aby nám strhávaly, snižovaly úhrady."

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová s argumenty pojišťoven nesouhlasí a má je za další pseudodůvod, aby nemusely plnit vyhlášku. "Pan premiér a vláda, určitými cestami i Parlament, jsou o situaci informováni a už půjde jenom o to se rozhodnout, kdy a jak."

Ředitelům pojišťoven, které nebudou platit podle vyhlášky, hrozí podle ministryně výměna. V úvahu připadá i nucená správa.

Alžběta Havlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme