Zdravotní pojišťovny by měly dostat víc peněz na drahé pacienty

Pojišťovny by měly dostat víc peněz na chronicky nemocné pacienty a také na ty, kteří potřebují mimořádně drahou péči. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny peníze navíc nedostanou, jen se mezi nimi jinak rozdělí. Pak by měly chronikům nabízet speciální programy. Týká se to třeba lidí s vysokým krevním tlakem. Teď se peníze dělí podle věku a pohlaví klientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OB klinika - operační sál pro těžce obézní pacienty | Foto: Iveta Vávrová

Šéf resortu Svatopluk Němeček z ČSSD říká, že se tak mimo jiné zlepší i péče o diabetiky:

„To je obrovská skupina lidí. Víme, že je postihují pozdní komplikace diabetu, které jsou velmi drahé. Ať je to postižení ledvin, zraku, končetin. Když bude cukrovka dobře kompenzována, úspory mohou být obrovské.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotní pojišťovny by měly dostat víc peněz na drahé pacienty

„Z hlediska systému tam bohužel nebude víc finančních prostředků. Tady se bavíme o přerozdělení mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami. To přerozdělení tak, jak zatím odhadujeme, nebude mít nějaký obrovský vliv, bude to asi 200 až 400 milionů, které se budou přesouvat mezi jednotlivými pojišťovnami,“ dodává náměstek Tom Philipp.

K novince má výhrady Svaz zdravotních pojišťoven. „Pokud se berou jednotlivé nákladové skupiny podle spotřeby léků, tak se ukazuje, že stačí malá změna v metodice výběru léků a v metodice ohodnocování. Finanční prostředky se nevysvětlitelně přesunují v jednotlivých skupinách,“ uvádí prezident svazu Ladislav Friedrich.

Všeobecná zdravotní pojišťovna informovala, že pokud získá víc peněz, dá je všechny na zdravotní služby. Celkem pojišťovny letos dají na péči asi 250 miliard korun.

Změnu v rozdělování peněz mezi pojišťovnami by měla na návrh resortu zdravotnictví v pondělí schvalovat vláda.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme