Zdravotní pojišťovny přestanou od července platit 362 léků

Od 1. července už pojišťovny nebudou hradit některé léky. Jde o téměř čtyři stovky medikamentů, které jsou teď jak volně prodejné, tak na předpis. Někteří pacienti si tak budou muset v lékárnách připlatit až o stokoruny měsíčně. Z vlastní kapsy si budou muset uhradit třeba řadu léků na alergie, kašel, bolesti kloubů, zad nebo řídnutí kostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Carlos Porto

„Pro pacienty to znamená, že úplně z úhrad bude vyjmuto 362 léků. Jsou to léky i volně prodejné, ale do konce června je možné, byť třeba v řadě případů jen částečně, je mít předepsány od lékaře třeba s částečnou úhradou zdravotních pojišťoven,“ potvrzuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

„Jsou to zejména kalciové preparáty pro doplňkovou léčbu osteoporózy, léky, které se používají pro léčení plísní, kožních onemocnění nebo léky, které se i v menších baleních používají v rámci předcházení příznakům alergií a astmatu,“ uvádí šéf lékárnické komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu přinesla více informací Eva Rajlichová

Nově podle něj budou pojišťovny u některých léků hradit jen největší balení. „Menší balení jako 14, 20 nebo 30 tablet, která měla doposud částečnou úhradu, už hrazena nebudou,“ říká Chudoba.

Vyřazením volně prodejných léků z úhrad prý systém uspoří půl miliardy korun za rok. S léky by lidé měli nakládat zodpovědněji - nekupovat je bezhlavě, kontrolovat, kolik léků mají v domácí lékárničce nebo zda nejsou prošlé.

Jedinou výjimkou jsou některé léky pro chronicky nemocné pacienty, například s cystickou fibrózou nebo bolestivou formou chronického zánětu slinivky.

„Léčivo pro děti s cystickou fibrózou, enzymy pro léčbu dyspeptických potíží, to všechno zůstane od 1. července hrazeno. Předpokládáme, že zdravotní pojišťovny spolu budou ještě jednat a že případně nějaká žádost ze strany zdravotních pojišťoven bude doplněna a státní ústav zapracuje tuto úhradu do svého seznamu,“ popisuje předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Lenka Jansová, Eva Rajlichová, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme