Zdravotní pojišťovny se mohou brzy dostat do dluhů

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková navrhne vládě, aby stát odváděl více za své pojištěnce. Do resortu by podle ní měly přitéct zhruba další tři miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Bez navýšení plateb za státní pojištěnce prý hrozí, že se Všeobecná zdravotní pojišťovna a některé menší pojišťovny dostanou už v polovině roku 2011 do dluhů a nebudou mít dost peněz na zaplacení stejně kvalitní péče jako letos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich v Ranním interview Radiožurnálu.

Toho se obává i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

"Zdravotnickým zařízením, které uvádějí nové přístrojové kapacity do provozu, a centrům, která rozšiřují indikace nákladné péče, budeme prostě muset říci, že naše zdroje nejsou bezedné. A že je potřeba, aby i oni začali spořit,“ řekl Friedrich.

Ušetřit se může jinde

Pojistné neroste a nárůst zdravotní péče navíc podle něj financují pojišťovny ze svých rezerv. „A potřebují znát prognózu na příští rok, protože rezervy se tenčí,“ dodal Friedrich. Ministr financí Eduard Janota ani premiér Jan Fischer nicméně s návrhem nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Pavelka z TOP 09, člen expertního týmu zdravotnictví, ve Světě o desáté.

Podobný postoj má i člen expertního týmu zdravotnictví ve vznikající trojkoalici za TOP 09 Vladimír Pavelka. „Rok 2011 bude rozpočtově napjatý všude. Těžko očekávat od ministra financí a ostatních ministrů vlády, ve chvíli, kdy vláda nechce zvyšovat státní dluh, že budou ochotni navyšovat příspěvek státu za státní pojištěnce,“ domnívá se Pavelka.

„Navíc ze zhruba tří miliard, máme-li tady dvacetiprocentní neefektivitu systému, se šest set milionů ztratí a my nevíme kam,“ řekl Pavelka s tím, že pokud by se skutečně pojišťovny dostaly do dluhu, může se ušetřit jinde, než na pacientech.

Pokud tedy vláda návrh dnes nepodpoří, neznamenalo by to ale podle Friedricha, že by zdravotnická zařízení odkládala plánované operace a nedošlo by ani na omezování hrazení léků.

Tomáš Medek, Martina Mašková, Petr Král, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme