Zdravotní pojišťovny vybraly v lednu o 800 milionů méně než loni

Zdravotní pojišťovny se kvůli ekonomické krizi dostávají do problémů. V prvním měsíci letošního roku vybraly o celých 800 milionů méně než ve stejném období o rok dříve. Pojišťovny varují, že pokud se nezvýší zdravotní pojištění, pocítí pacienti zhoršení péče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření | Foto: Tomáš Adamec

S rostoucí nezaměstnaností způsobenou ekonomickou krizí klesá výběr zdravotního pojištění. Výdaje pojišťoven na lékařskou péči ale naopak stoupají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven Ladislavem Friedrichem pro Rádio Česko

Propad mezi minulými a současnými příjmy musí pojišťovny pokrývat ze svých rezerv, které vytvořily v minulých letech. Ty jim však rychle ubývají. Odhady hovoří o tom, že se rezervy vyčerpají nejpozději v příštím roce.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich považuje lednový propad za varující údaj. "Je to už opravdu velmi vážné varování, abychom se připravili nejpozději od 1. ledna 2011, a na přípravu už máme jen velmi krátký čas, protože peníze skutečně dojdou," uvedl Friedrich ve vysílání Rádia Česko.

Pokud podle něj bude pokračovat dosavadní vývoj, bude nutné přistoupit ke zvýšení vyměřovacího základu za státní pojištěnce, o kterém může rozhodnout vláda svým nařízením bez změny zákona.

"Musí tak rozhodnout do konce června letošního roku a potom od 1. ledna příštího roku by systém mohl být posílen. Ale jsme si vědomi, že to bude velká bita o vyrovnanost státního rozpočtu," podotkl Friedrich s tím, že zvýšení zdravotního pojištění u zaměstnanců svaz navrhovat nehodlá.

Dalším ze způsobů, jak zajistit peníze na kvalitní péči, by mohlo být podle Friedricha navýšení spoluúčasti pacientů. Jak ale připomněl,dosavadní pokusy se však vždy staly předmětem politické boje.

"Principielně se skutečně domníváme, že především u ambulantní a méně nákladné péče je určitá míra spoluúčasti na místě, a současně se domníváme, že i poplatky za takzvané hotelové služby, to znamená příspěvek na ubytování a stravu při lůžkové léčbě, jsou na místě," dodal.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme