Zdravotní pojišťovny žádají větší pravomoce a zodpovědnost

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 představil základní parametry reformy zdravotnictví. Za její hlavní body ministr považuje definici standardu a nadstandardu, za který by si mohl pacient připlatit, jak co se týká materiálů, tak i péče. Dále pak kontrolu nákupu nových přístrojů a změny v pravomocech zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovny s většinou změn souhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve stánku našeho partnera, Zdravoní pojišťovna Ministerstva vnitra  ČR, si mohli návštěvníci nechat změřit tuk.

Ve stánku našeho partnera, Zdravoní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, si mohli návštěvníci nechat změřit tuk. | Foto: Alena Podlucká

Hegerova reforma je pro prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka spíše souhrnem nedostatků systému veřejného zdravotního pojištění, které je třeba nahradit. Zdravotní pojišťovny ale se změnami z velké části souhlasí:

Přehrát

00:00 / 00:00

prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.mp3

„My s těmi změnami souhlasíme a souhlasíme také s většími pravomocemi, ale také větší zodpovědností zdravotních pojišťoven.“

Většími pravomocemi a zodpovědností ve smyslu úhrad za zdravotní péči, v jejím rozsahu nebo v možnosti poskytovat komerční připojištění.

„Chtěli bychom dát možnost pacientovi, aby si mohl vybrat, zda si chce připlatit na určitý typ péče nebo nadstandard jak z hlediska komfortu nebo například robotické operace,“ říká Gajdáček.

Slučování pojišťoven vidí Gajdáček jako možné řešení: „Vidím to jako nástroj určité stabilizace.“

Předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku ODS Daniela Filipiová by ale byla velmi nerada, aby slučování dospělo až tak daleko, že by zůstala jedna jediná pojišťovna:

„Pojišťovny by si měly zdravě konkurovat. Dnes tolik možností nemají a dnešní konkurence vychází v neprospěch pacienta. Vyzobávají si takzvané dobré pacienty, kteří přinášejí pojišťovnám peníze a pojišťovny za ně nemusí platit, protože to jsou zdraví a mladí lidé.“

Ministr Heger chce, aby pojišťovny, které mají větší podíl chronicky nebo vážně nemocných lidí, dostávaly více peněz.

Filipiová se shoduje s Gajdáčkem v tom, že nejde o reformu zdravotnictví: „Jsou to zatím jen vytržené body z toho, co by reforma jako taková měla být.“

Jana Balounová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme