Zdravotní reformu pustili poslanci do dalšího čtení

Novela, která zvyšuje poplatek za den v nemocnici na sto korun za den a rozděluje zdravotní péči na standard a nadstandard, prošla v prvním čtení sněmovnou. Poslanci o normě v noci debatovali téměř šest hodin. Opozice se třikrát neúspěšně pokusila projednávaní novely odložit. Koalice ji za to obvinila z obstrukci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeši od 1. srpna opět platí regulační poplatky u lékaře | Foto: Jana Huzilová

Desítky řečníků, půlhodinové projevy a vzájemné výpady mezi opozičními a koaličními poslanci, tak vypadalo projednávaní prvního z reformních zákonů z dílny ministra zdravotnictví Leoše Hegera na půdě sněmovny. Poslanci normu do dalšího čtení pustili minutu před 23. hodinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotnické novele diskutovali na Rádiu Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 a místopředseda zdravotního výboru Jaroslava Krákora z ČSSD

„Snaží se zlomit jedno tabu, které je tady od padesátých let minulého století, tedy že za péči si pacient nesmí nic oficiálně připlácet. My bychom rádi, aby se vytvořil seznam výkonů, který nebude velký, ale budou to výkony, které nepotřebují všichni,“ řekl ministr Heger. Jako příklad uvedl případ, kdy si pacient nechá vyměnit při šedém zákalu čočku.

„K běžnému životu mu stačí stačí standardní čočka za 5 tisíc, mnoho lidí si ale připlatí 10 – 15 tisíc za čočku, která mu umožní, že nemusí nosit brýle tak intenzivně, jako s tou obyčejnou. Opozice v tom vidí riziko, že budeme dělat medicínu pro chudé a bohaté, tak tomu ale není,“ ujistil Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformě zdravotnictví diskutovali v poledních Ozvěnách dne právník občanského sdružení Platforma zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, poslanec ODS Marek Šnajdr

Podle místopředsedy zdravotního výboru Jaroslava Krákory z ČSSD to ale není ekonomicky výhodné pro nižší a střední příjmové skupiny. Další poslanec ČSSD David Rath si ale myslí, že několikahodinové ostřelovaní zákona nebylo marné.

„Jsem přesvědčen, že tato předloha ještě dozná základních změn i díky naší obsáhlé diskuzi a našemu nesouhlasu.“

Novela teď míří do sněmovního zdravotnického výboru.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme