Zdravotní sestry budou studovat kratší dobu, schválili poslanci. Asociace sester je proti

Zdravotní sestry se zřejmě obejdou bez vysoké školy. A budou studovat kratší dobu. Na návrh ministerstva zdravotnictví to schválili poslanci. Přivede to sestřičky dřív do praxe. Rezort tak chce vyřešit také jejich nedostatek hlavně v nemocnicích. Návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry u lůžek dostanou přidáno (ilustrační foto) | Foto: f16plus | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-SA 2.0,©

Teď se musí sestry na samostatnou práci připravovat se střední školou celkem sedm let - pak dostat bakalářský titul na vysoké škole nebo tři roky studovat vyšší odbornou školu. Nově jim bude stačit střední zdravotnická a rok na vyšší odborné.

„Praktická sestra, zdravotnický záchranář, porodní asistentka, dětská sestra budou mít možnost získat odbornou způsobilost k výkonu povolání zkráceným studiem na vyšší odborné škole," řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD. Návrh ministerstva zdravotnictví podpořili i opoziční poslanci.

Se zjednodušením vzdělávání ale nesouhlasí asociace sester. Podle její viceprezidentky Anny Skalické je jejich práce stále náročnější. „Zavádějí se nové léčebné postupy. Myslíme si, že to je na škodu pacientům," řekla Radiožurnálu Skalická.

Asociace také tvrdí, že není jisté, jestli zkrácení vzdělání opravdu víc sestřiček do oboru přivede. Zákon míří do senátu.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme