Zdravotní sestry by se měly dostávat rychleji do praxe

Vzdělávání zdravotních sester by se mělo zjednodušit a zrychlit. Sestry by se totiž měly dostávat rychleji do praxe, kde chybí. Zajistit by to měla novela zákona, o které dnes v druhém čtení budou rozhodovat poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Do budoucna by se tak sestry měly dostávat do praxe rychleji než až například po šesti letech po maturitě. Podle sociálního demokrata Alfréda Michalíka by se nově z ošetřovatelů a zdravotnických asistentů měly také stát takzvané praktické sestry.

"Školy pro sestřičky, které byly stanovené před dvěma lety, byly natolik komplikované, že se nám snížil výstup sestřiček pro použití ve zdravotnictví. Nedostatek sester začal být akutní. Proto se zavedl pojem praktická sestra, která má jednodušší vzdělání a umožňuje, aby absolventi rychleji vstoupili do praktického života," shrnul Michalík.

Poslanec ODS Boris Šťastný potvrzuje, že počet sester je ve zdravotnictví problémem. "V praxi je obrovský problém s počtem středního zdravotnického personálu. Tento zákon usnadní přístup sester do praxe a tím to bude přinášet jasné zlepšení ošetřovatelské péče ve všech zdravotnických zařízeních," podotkl Šťastný.

Poslanci budou o zákonu jednat ve druhém čtení.

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme