Zdravotní sestry v Česku se zřejmě obejdou bez povinné vysoké školy

Vysokoškolské vzdělání už pro zdravotní sestry v Česku zřejmě nebude povinné. Shodli se na tom ministři s odbory a zaměstnavateli na takzvané tripartitě. Teď musí studovat sedm let, ke střední škole je podmínkou bakalářský titul. Zjednodušení vzdělávání by mělo zvýšit zájem o obor a usnadnit sestrám život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Němeček | Foto: Filip Jandourek

Základem pro práci zdravotní sestry bude podle ministra zdravotnictví čtyřleté středoškolské vzdělání ukončené maturitou.

„Poté bude ještě následovat rok studia na vyšší odborné škole.To znamená celkem po pěti letech studia včetně středoškolského, bude mít už sestra plné kompetence k tomu, aby mohla vykonávat svou práci. Tedy aby mohla působit u lůžka pacienta,“ přiblížil nová pravidla Svatopluk Němeček z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotní sestry se zřejmě obejdou bez VŠ. O vzdělání i platech mluvili ministr zdravotnictví S. Němeček a předseda AČMN E. Sohlich

Někteří specializovaní pracovníci by ale dál museli mít vysokoškolské vzdělání. „Předpokládám, že by to bylo například u sester, které by pracovaly v intenzívní péči, nebo u těch, kteří fungují jako zdravotničtí záchranáři,“ upřesnil ministr.

Zákon o vzdělávání nelékařských pracovníků chce vládě předložit v březnu.

„O systému vzdělávání sester i o tom zákoně jsme debatovali se všemi zúčastněnými poměrně dlouhou dobu. Toto je v podstatě výsledek té debaty, takže se domnívám, že proces připomínkování návrhu můžeme pojmout poměrně rychle,“ doplnil Němeček.

Platy zdravotníků se možná zvýší

Ministerstvo zdravotnictví také připravuje nová pravidla, podle kterých by se pravidelně zvyšovaly odvody státu za děti, důchodce a nezaměstnané. V budoucnu by se proto mohly zvýšit platy zdravotníků.

O pravidlech se ale bude ještě diskutovat, protože například Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) by platby za pojištěnce zvýšil jinak.

„Dali jsme návrh, který podpořili i zaměstnavatelé z nemocnic. Platby státu za jeho pojištěnce by se měli rovnat platbám, které platí osoby bez zdanitelných příjmů. Platba za jednoho pojištěnce pro rok 2017 by měla být 1334 korun,“ popsala předsedkyně OSZSP Dagmar Žitníková.

V současné době platí stát měsíčně necelých 900 korun.

Nedostatek sester a omezování péče

Nízké mzdy jsou podle odborářů jedním z důvodů, proč lékaři i sestry odcházejí z českých nemocnic do zahraničí.

Upozorňují také, že personální situace ve zdravotnictví je kritická. Podle Žitníkové mají nemocnice tak velký nedostatek sester, že dokonce musí omezovat péči o pacienty.

OB kliknina, centrum pro léčbu obezity. | Foto: Filip Jandourek

„Buď přímo dochází k tomu, že se některá oddělení ruší, ale v praxi častěji probíhá to, že se nemocnice tváří, že na odděleních malují nebo rekonstruují a nějakou dobu mají to oddělení uzavřené,“ popsala některé praktiky předsedkyně OSZSP.

Místopředsedkyně KDU-ČSL a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzan Roithová nedávno uvedla, že by bylo potřeba zlepšit fungování celého systému.

„Stále ubývá sester, které mají zájem o to povolání. Nechodí už ani takové množství na zdravotní školy. Řada z nich to sice vystuduje, ale odchází do oblastí, kde mají vyšší platy. A protože nám stárne populace, tak je zejména ošetřovatelského personálu potřeba stále více,“ dodala.

O víc než třetinu ubylo za 30 let v Česku absolventů medicíny a absolvujících zdravotních sester | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme